Bilim insanları bazı hatıraları zihinden silmeyi başardı

Bilim dünyasında bir ilke daha imza atıldı. Amerikan yapımı “Sil baştan” filme de konu olan zihin silme ile ilgili yeni uygulamalar geliştiren bilim insanları bunu ilk olarak farelerde denedi.

Önemli araştırmalar gerçekleştiren California Üniversitesi’nde fareler kullanılarak yapılan çalışmalara göre bazı hatıraları silinebilirken bazıları da daha belirgin hale getirildi. Çalışmalarında birtakım seslerin hatıralar üzerinde nasıl etki yarattığı konusunu da mercek altına alan bilim insanları yaptıkları açıklamada, yeni geliştirilen uygulama ile belli hatıraları silebileceklerini  böylece travma sonrası yaşanacak psikolojik sorunların en alta ineceğini kaydetti.

Araştırma ekibinin başında bulunan Jun-Hyeong Cho, ekibiyle birlikte genetiği değiştirilmiş bir fare kullanarak onun beyin aktivitesinin nasıl değiştiğini takip ettiğini ifaderek başarıya ulaştıklarını aktardı. Korku duygusunun ortadan kalkmadığını sadece bastırıldığını dile getiren Cho’nun araştırması hakkında konuşan nörobiyoloji profesörü Peter Giese, “Heniz isabetli ve kesin çözüm hakkında konuşmak için çok erken” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *