Bilim insanlarının şok eden açıklaması! Dünya yavaşlıyor...

Harvard öncülüğünde yapılan yeni bir araştırmaya göre, buzulların erimesiyle Dünya'nın dönüşünü hızını yavaşlattığını açıkladı. sonuçlara gösteriyorki ilk olarak dünya dönüşü yavaşladıkça günler daha uzun olmaya başlayacak sonrasında ise...

Harvard öncülüğünde yapılan yeni bir araştırmaya göre, buzulların erimesiyle Dünya'nın dönüşünü hızını yavaşlattığını açıkladı. sonuçlara gösteriyorki ilk olarak dünya dönüşü yavaşladıkça günler daha uzun olmaya başlayacak sonrasında ise küresel ısınmanın dolaylı etkileri hissedilmeye başlanacak...

Yapılan açıklamaya göre: Buzulların eriyerek okyanus sularına karışması su seviyesini yükseltirken dünya büyüyor denilebilir. Dünyanın daha büyük bir kütle haline gelmesi ve elips şeklinin değişerek kutup noktalarının küçülmesi eksen çizgisinin yani dünyanın ortasının büyümesi çekirdekten alınan gücü etkilerken dönüş hızında yavaşlamaya sebep oluyor. Çekirdek gücünün daha büyük bir dünya için yeterli olmaması ve yavaşlamasına neden olurken tam 1 milisaniye günler uzadı. Eğer bu değişim devam ederse 2100 yılında günler 5 milisaniye daha uzun olacak buda yılda 1-2 saniye olarak daha uzun bir yıl geçireceğimizi gösteriyor.

Zaman kavramını dengede tutmak adına yaşadığımız 29 Şubat 4 yılda bir 6 saatlik fazlalığın atılması için kullanılırken yeni bir fazla zaman 30 Şubat’ın eklenmesine neden olabilecekken bir gün 24 saat kavramının değişebileceğini göstermektedir.

Dünya’nın hacminin büyümesi ve dönüş hızının yavaşlaması, olası bir yörünge değişimine neden olursa felaketlerle sonuçlanabilir. Alıştığımız iklimlerin değişmesi dünyanın çekim gücünün değişmesi ile hayvanların göç yollarında olası sapmalar yaşanarak hayatlarını kaybetmesi ve doğanın dengesini değiştireceği gibi tarımda yaşanacak aksamalar tüm insanlık arasında kıtlığa yol açabilir. Alışmadığımız mevsimlerin ve doğal felaketlerin gelmesine sebep olabilir. Ayrıca çekim gücüne bağlı olarak fay hatlarının hareket etmesiyle büyük depremler yaşanabilir.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *