Bilim kurgu filmlerindeki hologram teknolojisi hayata geçiyor

Bilim insanları bir hayali daha gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Başlatılan çalışmalarla üç boyutlu görüntüyü anlık yansıtmayı sağlayan bir nano-malzeme geliştirdi.

Birçok önemli projede yer alan Avustralya Ulusal Üniversitesi bünyesinde araştırmalar yapan bir grup bilim insanı, hayalleri gerçeğe çevirecek bir düzenek kurarak her biri saç telinden 500 kat daha ince milyonlarca silikonun birleşimi ile oluşturdukları sütun üzerinde ışığı üç boyutlu olarak yansıtabilen bir nano-malzeme geliştirdiklerini açıkladı.

Açıklamalarında bu yeni malzeme sayesinde mercek ve prizma benzeri büyük ve ağır malzemelere gerek kalmadan ışığın üç boyutlu olarak yeniden oluşturabildiği ifade edildi.
Yeni oluşturulan bu icat sayesinde kamera ve projeksiyon aletlerinin tarihe karışacağının altını çizen uzmanlar, bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz hologramlı iletişim sahnelerinin günlük hayatta da kullanılmasına olanak sağlanacağını kaydetti.

Yeni malzemenin sonsuz olanaklara kapı açacağına dikkat çeken projenin baş araştırmacısı Sergey Kurk, buluş için "Akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasına kadar birçok farklı alanda kullanılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *