» 
»
 

Bilinçsiz şeker tüketimine dikkat

Birçok kişinin korkarak yaklaştığı şekerin kalbe, kolestrole, obezite gibi sağlık hastalıklarına davetiye çıkardığından haberdar mıydınız? Detaylar haberimizde...

Şeker günümüzde en sık kullanılan besinlerin başında gelir. Her gün ve birçok defa kahvemizde, çayımızda, içtiğimiz soğuk içeceklerde, tatlılarda ve daha birçok paketlenmiş gıdada bulunan bir besindir. Şeker pancarından elde edilen beyaz şeker glukoz ve früktoz ile oluşur.

Uzmanlar içerisinde herhangi bir vitamin, mineral ve yağ içermeyen şekerin, vücutta herhangi bir ihtiyacı karşılamadığını söyleyerek tüketmemizin de gerek olmadığı görüşünü paylaşıyor. Vücuda hiçbir yararı olmayan şekerin zararlarına baktığımızda;

Şekerin vücutta yüksek oranda bulunması, protein ile bağlanarak yapısını değiştirmekte ve bu değişim, cilde yarar sağlayan kollejen ve elastin proteinlerinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da ciltte sarkmalara, yüzeyde bozulmalara ve kırışıklar ile sonuçlanmaktadır.

Yapılan araştırmalar kan şekerinin normal değerinin üzerinde seyreden kişilerin beyinde küçülme oranın daha fazla olduğunu açıklamakta. Aynı zamanda öğrenme güçlüğü, unutkanlık ve dikkat eksikliği gibi sorunların da ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Hiçbir koruyucu madde içermeyen şeker obeziteyi ve insülin direncini tetikleyerek bazı kanser riski ( meme, endometrium, kolerektal ve pankreas) olasılığını da arttırıyor. Şekerin fazla kullanımı C vitamininin kullanılamaz hale getirirken eksikliği sonucunda da bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olmaktadır. Böylece vücut hastalıklara karşı elverişli hale gelmektedir.

Uzmanlar früktoz miktarının fazla olmasının trigliseridlerin artmasına yol açarak karaciğer yağlanmasına sebep olabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca fazla şeker tüketiminin kilo artışına bunun sonucu olarak ta obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Obezite insülin direncini, insülin direncinin de karaciğer yağlanmasını tetikleyebilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *