» 
»
 

Bilinçsiz tüketilen bitkisel ürünler böbrek hastaları için büyük tehlike!

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, özellikle radyodan duyup, internetten görüp tamamen doğal diye satılan ve tüketiciyi yanıltan bitkisel ürünlerin, sağlıklı insanların yanı sıra özellikle böbrek hastalarını kötü etkilediğini, hayatlarını riske attığını söyledi.

Türk Böbrek Vakfı'ndan, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (TAT) uygulamalarına ilişkin yaptığı açıklamalarda, geleneksel tıp uygulamalarının haricinde, dışarıda kalan bütün sağlık yöntemlerini ve hizmetlerini kapsayan TAT içerisinde doğal ürünler (bitkiler, mineraller, vitaminler, balık yağı), bedene ve zihine dayalı uygulamalar olan masaj, Çin tıbbı, hemopati, nöropati, pilates, terapötik dokunmam ve benzeri uygulamaların yer aldığı söylendi.

Bunların arasında hastaların en çok tercih ettiğinin bitkisel ürünler olduğunun belirtildiği açıklamada, Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı'nın araştırmalarına göre, özellikle kronik böbrek hastalarında bitkisel ürünler ile yapılan tedavilerin oldukça riskli olduğu vurgulandı. Bitkisel tedavi ile destek sağlanmak isteyen kronik böbrek hastalarında, sağlıklı insanlarda güvenli olabiliecek bitkisel ürünlerin, böbrek hastaları için de uygun olacağı anlamına gelmediği hatta kronik böbrek hastaları için tehlikeli sayılabileceğinin altı çizildi.

Bitkisel ürünlerin içeriisindeki maddelerin tam anlamı ile bilinmediği ve bu nedenle güvenilirliğinden, doğruluğundan emin olunamadığı açıklanmıştır. Bazı bitkisel ürünlerin böbrek hastaları için kötü sonuçlar doğurabilecek zararlı maddeler olabileceği söylendi. Hatta bazı bitkisel ürünlerin, ilaçlar ile etkileşime girdiği belirlenmiştir. Mesela, ekinezya, sarımsak, zencefil, sarı kantoran, ginkgo ve zencefil bunlara örnektir. Böbrek nakilli hastaların özellikle bu bitkilere karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. İlaç ile etkileşiminin yanı sıra yan etkileri de göz önünde bulundurularak bitkisel ürünlerden kaçınılmalıdır.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk'in değerlendirmelerine son olarak, hastaların en çok tercih ettikleri, alternatif tıp uygulamaları içerisinde yer alan bilinçsiz bitkisel ürün kullanmalarının büyük bir tehdit unsuru olduğunu belirterek, bitkisel ürün kullanımının bu kadar yaygınlaşmasının nedeni olarak kolaylıkla internet, radyo üzerinden ulaşılabilir olmasına dikkat çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *