» 
 

Binalarda yeni dönem! Yeşil sertifika verilecek

Çevre ve şehircilik bakanlığınca yapılması planlanan yeni düzenleme ile Türkiye çapında belirlenen kriterlere sahip tüm bina ve yerleşim yerlerine "yeşil sertifika" verilecek.

Türkiye genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlık aşamasında olan yeni bir düzenleme ile "çevreyle dost" bina ve yerleşim yerlerini arttırmaya yönelik bir teşvik olacağı düşünülen "yeşil sertifika" verilmesine yönelik yasal altyapı oluşturuldu.

Belgeye sahip olmak isteyen bina ve yerleşim yeri temsilcilerinin başvurularını yapmadan önce bir takım belirlenen kriterlere sahip olmaları gerekiyor. Daha sonda temsilci aracılığı ile yapılan başvuruları kabul eden belgelendirme kuruluşları, bünyesinde görevli değerlendirme uzmanlarının düzenleyeceği inceleme raporunun sonucuna göre, Yeşil Sertifika belgesini düzenleyecek ya da başvuruyu geri çevirecek.

Ayrıca "Yeşil Sertifika belgesi" isteğe bağlı olarak verilecek. Sertifikaya hak kazanan bina ve yerleşmelerin, Bakanlıkça belirlenen "Yeşil Sertifika" logosunu kullanmasına izin verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *