Binaları yalıtım telaşı sardı “Enerji Kimlik Belgesi” zorunlu oldu

Binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar “Enerji Kimlik Belgesi” alma zorunluluğu var. Alınmadığı takdirde ev alım satım işlemleri yapılamayacak. Enerji Kimlik Belgesi almak içinde ısı yalıtımının yapılması gerekiyor. Bu konuda özellikle eski binaları yalıtım telaşı sardı. Mantolama zorunluluğu yok ama Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu hale getirildi.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle tüm binalarda zorunlu oldu. Bu belgeyi almayan binaların alım satım işleri yapılamayacak.  Binalarda ısı yalıtımı zorunluluğu bulunmamakta fakat Enerji Kimlik Belgesi alınması içinde mantolama yapılması gerekiyor. Isı yalıtımı üzerine ortak karar verilemediği durumlarda daire sahipleri içeriden mantolama yaparak çözüm üretmeye çalışıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  Enerji Verimliliği Kanununa uygun 15.12.2011 tarih ve 110 sayılı cevap şöyle: ““… 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.

Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir…” Demek oluyor ki eski binaların mantolama zorunluluğu bulunmamakta. Tüm binalar ise 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle enerji kimlik belgesine sahip olmaları gerekmekte.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *