» 
»
 

Bipolar bozukluk her yaşta görülebiliyor

Günümüzde Bipolar Bozukluk olarak tabir edilen ve tedavi edilmediği takdirde intihara kadar gidebilen Nörolojik, sinir sistemi hastalığı her yaşta görülebilirken, yoğun görüldüğü yaş gurubu 20'li yaşlar.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü tarafından yapılan açıklamada Bipolar bozukluğun insan vücuduna verdiği zararlardan söz edildi. Bipolar bozukluk nanik ve depresif ataklarla seyrediyor. Riskli davranışlarlar sonucunda tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme kadar gidebilen psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Her yaş grubu riskli olsa da en çok görülen yaşlar 20'li yaşlar. Ortalama her 10 kişiden 2'sinde görülen bipolar bozukluk hastalığına genelde 15-24 yaş aralığında sık rastlanmakta ve yaşam boyu sürmekte. 30 Mart Dünya Bipolar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada hastalığın ne şekilde ortaya çıktığına dair önemli mesajlar verildi. Bipolar bozukluk tedavi edilmediğinde intihara kadar uzanabilen bir süreçte ölümle sonuçlanabilen bir rahatsızlık türü olduğu da belirtildi. Yaşam boyu süren hastalık kadın ve erkeklerde benzer sıklıkta görülebiliyor.  Çocuklarda ve 20'li yaşlarda da görülebilen hastalık nadiren 65 yaş üstü kişilerde de ortaya çıkabiliyor. Bipolar bozukluk kronikleşebiliyorda hastalığın ortaya çıkması kesin olarak bilinmiyor ama beyin kimyasallarının sinyal iletimindeki dalgalanmaların ortaya çıkarabileceği tahmin ediliyor. 

GENETİK OLMASI RİSK FAKTÖRÜNÜ DE BERABERİNDE GETİRİYOR

Bipolar Bozukluk rahatsızlığında genetik yatkınlık söz konusu bu aynı zamanda risk faktörünü de beraberinde getirsede hastalık yüzde 2 oranını geçmişor. Ancak birinci derece yakınlık yani anne-baba ve kardeş te hastalık varsa bu oran yüzde 8'lere kadar da çıkabiliyor. Tek yumurta ikizlerinde durum biraz daha farklı eğer birinde bipolar bozukluk varsa diğerinde görülme yüzde 60'lara kadar çıkıyor. 

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Her ne kadar hastalık risk faktörünü de beraberde getirsede hastalık tedavi edilebilir bir yapıya da sahip bulunuyor. En önemli tedavinin psikoterapi olduğunu belirten uzmanlar yanında ilaçla destek görülmesini tavsiye ediyorlar. Manik depresif ataklar azalmaya başladığında tam düzelme görülmeye başlıyor. Tedavi edilmezse kişinin en çok yaşam kalitesini etkiliyor. Bu da günlük hayatta sosyal yönden ve çalışorsa iş yönünden çöküntü anlamına geliyor. Fakat tam teşekküllü klinik muayeneden sonra ve ilaçlarını düzenli kullanmak şartıyla hastalıktan tamamen de kurtulmak mümkün oluyor. Doktorlor tedavinin erken aşamada başlamasının iyileşme sürecini de hızlandırdığını ifade ediyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *