» 
»
 

Bipolar bozukluk nedir? Belirtileri ve tedavi yolları...

Manik depresif ya da manik depresyon olarak da bilinen Bipolar bozukluk, zamanla ilişkilere ve kişinin kendisine oldukça zarar verebilen ciddi bir ruhsal hastalıktır. Peki, bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Bipolar bozukluk tedavisi nasıl olur? Ayrıntılar haberde...

Öz Türkçesi iki uçlu duygulanım bozukluğu olan, önceleri manik depresif bozukluk veya manik depresyon olarak bilinen Bipolar bozukluk, ilişkilere, kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile neden olabilen ciddi bir ruhsal hastalıktır. Bipolar bozukluk, insandaki aşırı ruhsal değişiklikler olarak da tanımlanır. Bipolar bozukluğu olan kişinin normal ruh halinde olduğu dönemler de olabilir. Ancak birdenbire aşırı hareketli, enerjik ve güçlü hali, öfke, kafa karışıklığı, aşırı sinirlilik olarak da ortaya çıkabilir. Öte yandan enerji kaybı, uyku problemleri, değersizlik hissi, ağlama, üzüntü gibi ruh hali de görülebilir. Bu yükselme ve alçalmalar insanda değişiklik göstermesinden dolayı, bipolar bozukluk teşhis edilmesi zor olan bir hastalıktır.

Genellikle 15 ila 24 yaş arasında görülen bipolar bozukluk, sıklıkla yaşam boyunca sürebilir. 7'den 70'e her yaşta görülebilen bu hastalığın kadın ve erkek arasında görülme sıklığı açısından fark yoktur. Bipolar bozukluğu olanların riskli davranışlarından dolayı, çevreye ve kendine zarar vermesi engellenebilmesi için hastaneye yatırılır. Bipolar bozukluk hastalığının akut tedavi ve koruyucu tedabi olmak üzere iki basamağı vardır. Hastalık başlangıç aşamasındayken, belirtileri mümkün oldukça hızla yatıştırmak için uygulanır. Bu dönemde hastanede yatarak tedaviye başlanır.

Kişi, öncelikle hastanın çevresinin güvenliğinin sağlanması, tanının netleştirilmesi, varsa intihar riskinin önlenmesi için akut tedavi uygulanır. Fakat hastalık şiddetli, kişinin intihar riski var ve daha önde uygulanan ilaç tedavilerine bilinen direnç varsa elektrokonvulsif tedavi uygulanır. Yeni ilaçların kullanılmasıyla EKT'ye ihtiyaç oranı azalmıştır. Ancak halâ çok sayıdaki bipolar bozukluk hastası için EKT en etkili tedavi yöntemidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *