» 
 

Bir hayal daha gerçek oluyor! Ilgaz tüneli 26 Aralık’ta açılıyor

Kastamonu - Çankırı arasındaki yolda bulunan Ilgaz dağını aşmak için gidilmesi gereken 2 saatlik yol 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile 8 dakikaya düşecek. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılışı Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katılımıyla Pazartesi günü yapılacak.

Yapımına 2012 yılında başlanılan Kastamonu - Çankırı arasındaki bölgede bulunan Ilgaz Dağı'nda, Karadeniz'i önce İç Anadolu'ya, ardından da Akdeniz'e bağlayacak olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'nin açılışı için belirlenen üre tamamlandı.

130 yıllık bir hayal olan ve Ilgaz Dağı’nı aşmak için geçirilen 2 saatlik süreyi 8 dakikaya düşürecek olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımları ile 26 Aralık Pazartesi günü kullanıma açılacak.

Bil hassa kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeni ile yolu kullanmak zorunda olan sürücüler için kabus haline gelen Ilgaz Dağın'da yapılan tünelin giriş ve çıkışları farklı bir görsellik yaratmak amacıyla 'köpek balığı' ağzı şeklinde projelendirilmiş, biri 5 bin 370 metre diğeri 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşmakta.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *