» 
»
 

Bir zehirli yumurta skandalı da İngiltere ve Fransa’da yaşandı

Hayvanlardaki pire, bit ve keneleri yok etmek için kullanılan Fipronil maddesi karıştığı iddia edilen yumurtalar Almanya, Belçika ve Hollanda'dan sonra İngiltere ve Fransa’da da tespit edildi.

İngiltere Gıda Standartları Ajansı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda bahsi geçen yumurtaların dağıtımının vakit kaybetmeden araştırıldığı ve ilk belirlemelere göre az sayıda olduğu belirlenen yumurtaların kamu sağlığına karşı oluşturduğu tehdidin "çok düşük" olduğu ifade edildi.

Fransız hükümeti de söz konusu zehirli yumurtaların tüketiciyle ulaşıp ulaşmadığının henüz belirlenemediğini açıkladı. Almanya ve Hollanda'da ise zehirli olabileceği düşünülen yumurtalar süpermarketlerden çekildi. Ayrıca Almanya’da zehirli fipronil maddesinin rastlandığı yumurtaları üreten çiftliklerin, gıda güvenliği ve hayvan yemleme yasalarını ihlal etmek şüphesiyle soruşturulduğu bildirildi.

Yapılan incelemeler doğrultusunda Hollanda'da şu ana kadar 138 tavuk çiftliği kapatılırken 59 çiftlikten sağlanan yumurtaların çocuklar tarafından tüketilmemesi uyarısı yapıldı. Belçika da 51 çiftlikte üretimi durdurmuşken, 21 tanesinde üretilen tavuklarda fipronil tespit etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *