» 
 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintileri yarın başlıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintileri yarın itibarıyla başlıyor. Kamu çalışanlarını ve özel sektör firmalarını yakından ilgilendiren BES 45 yaş altındaki memurları kapsayacak. Otomatik sistemle yapılacak kesinti yüzlerce özel sektör çalışanını da yakından ilgilendiriyor. BES çalışmalarıyla ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Yarın Bireysel Emeklilik Sisteminin uygulamaya konulması bekleniyor.

Türkiye genelinde uygulanacak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintileri yarın başlayor. Kesintiler 45 yaş altındaki kamuda çalışan memurlar ve yüzlerce özel sektör firmalarını da ilgilendiriyor. Otomatik BES sistemi 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmiş ve 45 yaş altı kamu çalışanlarını kapsamıştı. Sisteme 1 Ocak itibariyle Özel sektör firmaları da dahil oldu. Yapılan açıklamada özel sektör çalışanlarının bin dolayında olduğu belirtildi. Ülkemizde 1.5 milyonu özel sektör olmak üzere toplamda 2.5 milyon civarı kamu çalışanı ile 4 milyon kişi otomatik BES sistemine dahil olmuş ve prime esas kazançlarının yüzde 3 dolayında bir tutarda da kesintiye uğramıştı. Çalışanların kazançlarından kesilecek Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yüzde 25 devlet katkısı da uygulanacak. Teşvikten yararlanan çalışanların 2 aylık cayma süreleri de bulunuyor. Sisteme dahil olanların Emekli olması durumunda ise birikimine yüzde 5 kadar da ayrıca devlet katkısı eklenecek. Ayrıca çalışanlar 2 aylık cayma süresinden de yararlanabilecek. 

BAZI ÖZEL SEKTÖRLER 1 TEMMUZ'DA DAHİL OLACAK

Bireysel Emeklilik Sistemine 100-200 arası çalışanı olan Özel Sektörler 1 Temmuz 2017 tarihinde dahil olacak. Bu durumda yaklaşık 1.5 milyon özel sektör çalışanı sistemden yararlanabilecek. KİT ve Mahalli İdareler ise 1 Ocak 2018 tarihinde sisteme giriş yapabilecek. 5 ile 10 arası çalışanı olanların ise sisteme dahil olmaları gereken tarih 1 Ocak 2018. 10 ile 50 çalışanlı Özel sektörler ise 1 Temmuz 2018 tarihinde sistemde yerini alabilecek. Eğer çalışan sayısı 5 ve 5'in altında olan Özel Sektörler bu sistemde yer almayacak. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre ise 17 Mart itibariyle sisteme katılım 727 binleri buldu. Çalışanların fon tutarı rakamı ise 110 milyon seviyelerinde. Yine 17 Mart tarihi itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olan katılımcı sayısı ise 6.7 milyonu aştı. katılımcıların fon tutarı 56.7 milyar, devlet katkısı fon tutarı ise 7.9 milyar TL olarak belirlendi. Bireysel Emeklilik sistemiyle ilgili tüm çalışmaların tamamlandığı bilgisine ulaşılırken yarın uygulamanın resmen faaliyete geçeceği de kaydedildi. 

Sisteme kaydolan Kamu çalışanlarına ve Özel sektörde çalışan binlerce kişiye ikinci emeklilik şansını getirecek olan BES sistemine ilgi büyük oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *