» 
 

Bireysel Emeklilik Sistemi yönetmeliklerinde değişiklik

Çalışanların işverenleri aracılığı ile BES'e dahil edilmesi kapsamında yapılan Devlet Katkısı uygulamasına yönelik yönetmelikte yeni bir değişikliğe gidildi. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yapılan değişiklikle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çalışanların işverenleri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik dahil edilmesi kapsamında, emeklilik sözleşmesinde tarafların hak ve yükümlülükleri, ücret ödeme günü ile mutabakat süreci belirleyecek. Çalışan, BES'e belirlenenden daha yüksek bir oranda yapmayı talep ettiğinde bunu işverene bildirecek, kakı payı ödemeye azami üç ay ara vermeyi talep edebilecek.

Hazine Müsteşarlığı'nın BES Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Çalışanların işverenleri aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil edilmesine ilişkin usul ve esasların belilrndiği yönetmeliğe göre, çalışanlar bireysel emeklilik sözleşmesi kapsamında, ilgili emeklilik planına otomatik dahil edilecek. Birden fazla işveren ile iş akdi bulunan çalışanlar, işveren tarafından sunulan emeklilik planına ayrı ayrı dahil edilecek.

İşveren, ilgili döneme ait ödeme gününe dek, bireysel emeklilik hesabı açılmasına ilişkn tüm bilgileri ektiksiz iletmekle yükümlü olacak. İletilen bilgilere istinaden emeklilik şirketi bireysel emeklilik hesabı açacak ve çalışanı plana dahil edecek. Katkı payı, ücretten kesilmek sureti ile bireysel emeklilik sözleşmesi kapsamında çalışan adına açılan bireysel emeklilik hesabına aktarılacak.

BES'TE DEVLET KATKISI

Bireysel Emeklilk Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre de çalışanın cayma hakkını kullanmaması durumda cayma hakkının dolduğu ayı takip eden hesap döneminde, sisteme girişte bir kereye mahsus olmak üzere bin lira tutarında başlangıç devlet katksı hesaplanacak.

Emeklilik hakkının kullanılmaması durumunda ise bireysel emeklilik hesabında bulunan birikimini en az on yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikimin yüzde 5'i karşılığı ek devlet katkısı ödenecek.

Vefat, tasfiye ya da maluliyet gibi zorunlu ndenler haricinde 10 yıl tamamlanmadan tek primli yıllık gelir sigortasının sonlandırılması durumunda, yaplan ek devlet katkısı ödemesinin iki misli, hak kazanılmayan devlet katkısının tabi olduğu usullere göre genel bütçeyle gelir kaydedilmek üzere iade edilecek. Yönetmelikler ise 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *