» 
»
 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin'den Esed yaptırımına veto!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlediğinin tespit edilmesi üzerine Esed rejimine yaptırım uygulanması karar tasarısı Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası her platformda dile getirdiği Dünya 5'ten büyüktür söyleminin ne kadar haklı gerekçelere dayandığı bir kez daha gün yüzüne çıktı. Daimi üyelik kisvesi altında istediklerine yaptırım uygulatan istediklerini de her türlü yaptırımdan ve ambargodan koruyabilen Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere tüm üye ülkelere rağmen veto hakkıyla Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde adaletsizliği gözler önüne seriyor. Son olarak yaşanan Suriye tasarısına ilişkin veto gelişmesi ile Rusya ve Çin veto hakkı kullanarak herkesin televizyon ekranlarındaki görüntülerde bile açıkça gördüğü kimsayal silah kullanımını umursamadı ve Esed rejimine yönelik yaptırımları içeren Suriye tasarısının reddedilmesini sağladı. Her fırsatta Esed rejimine desteğini sürdüren ve Suriye'deki iç savaştan kendisine fırsat oluşturmaya çalışan Rusya yine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki veto hakkını kullanarak Suriye rejimini yaptırımdan kurtardı. Kimyasal silan kullanımı nedeniyle Türkiye'nin de içinde bulunduğu üyeler tarfından verilen öneri daimi üye durumundaki Rusya ve Çin'in verdiği veto kararlarıyla uygulanamaz hale geldi.

Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı ve sivilleri katlettiği açıkça ortadayken Rusya uzun müzakereler sonucu yine ikna olmadı ve tercihini bir kez daha Eset rejiminden yana kullandı. Esed rejiminin 3 kez, DEAŞ'ın da bir kez Suriye'de kimyasal silah kullandığı, BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından hazırlanan misyonun raporunda ortaya konmasının ardından İngiltere, ABD ve Fransa kimyasal silah kullananlara yaptırım uygulanmasını isteyen bir tasarı hazırlamıştı. Konsey'de yapılan oylamada, Aralık'tan beri süren müzakerelerde Rusya'yı ikna çabalarına rağmen Rusya ve Çin tasarıyı veto etti. 9 ülke tasarı lehinde oy verirken Etiyopya, Mısır ve Kazakistan çekimser, veto yetkisi bulunmayan Bolivya ise olumsuz oy verdi.

BMGK'da daimi üyeler Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere'nin veto yetkisini kullanmaması ve 15 üyeden en az 9 olumlu oy kullanılması ile tasarı kabul ediliyor. Suriye iç savaşı başladığından beri Rusya BMGK'da 7. kez Suriye tasarısını reddetti.

Suriye tasarısını 7. defa reddeden Rusya tarafından yapılan açıklamalarda Fransa ve İngiltere tarafından gündeme getirilen bu tasarının Cenevre'de devam eden Suriye görüşmelerine olumsuz yansıyacağı iddia edildi. Rusya bu tasarıya 7. defa veto hakkı kullanırken Çin'de bu vetosuyla birlikte altıncı defa Suriye tasarısını veto etmiş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin BM daimi Temsilcisi Haley ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada Esad rejiminin kimyasal silah kullanığına ilişkin verilen ışığında bu tasarının getirildiğini ve kabul edilmemesinin savunulamaz olduğunu vurguladı. Haley, Rusya ve Çin'in Suriye'ye ilişkin gelişmelerde anlamsız bir şekilde veto hakkı kullanarak gerçekleri görmezden geldiğini kaydetti. Karar tasarısının kabul edilmemesini "utanç verici" olarak nideleyen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley,  Rusya ve Çin'in hem acımasız hem de savunulması mümkün olmayan bir tercihte bulunduğunu kaydetti. Haley, Rusya'nın, Suriye rejimi tarafından işlenen suçları görmezden geldiğini ve insan katledilmesine göz yumulduğunu belirtti.

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise açıklamasında çocuklar için harekete geçmek istenildiğini fakat bir kez daha Rusya ve Çin'in vetosuyla başarısız olunuduğunu beilirtti.

Son veto kararıyla Rusya, Suriye'de iç savaş başladığı günden bu yana BMGK'na sunulan Suriye tasarısını yedinci kez veto etmiş oldu. 

Türkiye'nin de net bir şekilde destek verdiği Suriye tasarısında, Suriyeli 11 askeri komutanın varlıklarının dondurulması, bu kişilere seyahat yasağı uygulanması, Suriye rejimine helikopter satışının yasaklanması, kimyasal silah geliştirilmesi ve kullanılmasıyla ilgisi belirlenen 10 kurumun kara listeye alınması isteniyordu.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *