Farkonda
Farkonda
» 
 

Bisiklet kullanma yaşı kanuna göre en az kaç olmalı?

Yaz ayları ile birlikte bisiklet kullanan kişi sayısı da artış gösteriyor. Çocuklar ise tatil sayesinde bisiklet sürebilmenin keyfini çıkarıyor. Peki kanunen bisiklet kullanma yaşı kaç biliyor musunuz?

Pek çok insan bisiklet kullanmayı küçük yaşlarda öğrenir ve daha sonra ömrü boyunca her istediğinde bisikleti kullanabilir. Ancak TRT 1'de yayınlanan Altın Petek Bilgi Yarışması'nda çıkan bir soru izleyenleri oldukça şaşırttı. Çünkü bisiklet kullanmayı bilen pek çok kişi kanunen bisiklete binme yaşını bilmiyordu.

Altın Petek Bilgi Yarışması'nda yarışmacılar yollarını kendi belirliyor ve seçtikleri anahtar kelimelerle ilerliyor. Barış Kacar adlı yarışmacı da 5000 TL değerindeki 6. soru için anahtar kelime olarak bisikleti seçti. Soru ise şöyleydi: " Sürücü belgesi zorunlu olmasa da trafik kurallarına göre bisiklet sürücülerinin en az kaç yaşını bitirmiş olmaları gerekir?”

18, 9, 11 ve 13 seçeneklerinin verildiği soruda Kacar trafik kurallarına göre bisiklet sürücülerinin en az 13 yaşında olması gerektlği cevabını verdi. Trafik Kanunu'nun 37. maddesine göre ise bisiklet sürücüleri en az 11 yaşında olmalı. Yani cevap 11 olacaktı. Söz konusu kanun maddesi ise şöyle: Madde 37 – Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber; Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *