» 
»
 

Bit pazarına gerçekten nur yağdı 48 Liralık yüzüğü 3 Milyon Liraya sattı

Yıllar önce, Türkiye'de bit pazarı diye nitelendirilen ikinci el pazarından 13 dolara alan bir İngiliz 19. yüzyıla ait olduğunu bilmediği yüzüğü, açık artırmada 848 bin dolara sattı.

İngiltere’de yaşanan olaya konu olan yüzük, 1980 yılında ikinci el eşyaların satıldığı bir dükkandan sadece 13 dolara satın alındı. İsmini vermek istemeyen yüzük sahibi İngiliz, bir servete sahip olduğunun farkında değildi. Bir gün yolu kuyumcuya düştüğünde yüzüğün değerini sormak istediğinde ortaya çıkan fiyat herkesi soke etti.

Bu dakikadan sonra yüzüğün geçmişisin ve gerçek değerini öğrenmek için araştırmalara koyulan yüzük sahibi, araştırmalar sırasında 19. Yüzyıla ait olduğunu tespit ettirdi. Bunu duyan İngiliz vatandaşı, sadece İngiltere’de değil dünya çapında çok nadir bulunan ürünleri açık artırma usulüyle satan Sotheby's müzayede evine satmak için getirdi ve yapılan açık artırmada yüzük 848 bin dolara satıldı.

Sotheby’s müzayede evinin uzmanları değerli yüzüğün açık artırma fiyatını önce250 bin dolar olarak belirlerken ardından 450 bin dolar başlangıç değeri biçmeye karar verdiler. Yüzük açık artırma sonucu 848 bin dolara sahibini buldu.

Yüzüğün yeni sahibinin elması tekrar kestireceği ve bu nedenle değerinin daha da artacağı ifade ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *