» 
»
 

BM Halep'teki sivil katliamı haberleri üzerine alarma geçti

Halep'te sivillerin katledildiği yönünde çok sayıda haber nedeniyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un BM'nin harekete geçtiğini duyurduğu öğrenildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric'in yazılı olarak yaptığı açıklamada verdiği bilgilere göre, Halep'teki durumu bağımsız gözlemleme imkanı bulunmadığı ancak bölgeden katliam haberleri gelmesi üzerine BM Genel Sekreteri Ban'ın BM'nin alarma geçtiğini bildirdiğini paylaşıldı.

Halep'te aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledildiği yönünde çıkan haberler nedeniyle Ban'ın siviller için duyduğu endişeyi ilgili tarafa ilettiği ve Suriye Özel Elçisine ilgili taraflar nezdinde bu konuyu takip etmesi için talimat verdiği kaydedildi. Dujarrci'in açıklamasında BM'nin sahada bulunan tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası insancıl hukuka uyma yükümlülüklerinin hatırlatıldığı, bunun özellikle Suriye hükümeti ve müttefiklerinin sorumluluğu olduğu ifade edildi.

Doğu Halep'teki Beşşar Esed rejimi ve İran komutasındaki Şii milislerin kontrolü ele geçirdikleri semtlerdeki sivillere katliam girişiminde bulundukları bildirilmişti. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Misture'nın özel danışmanı Jan Egeland ise Suriye rejimi ve Rusya'yı, Halep'te milislerin işledikleri tüm suçlardan sorumlu tuttu. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Egeland, "Suriye yönetimi ve Rusya, şu an Halep'te galip gelen milislerin işlediği tüm suçlardan sorumludur" ifadelerini kullandı.

4,5 aydır kuşatma altında olan doğu Halep'te Beşşar Esed rejimi ve İran komutasındaki Şii milislerin ele geçirdikleri bölgelerde sivillere yönelik katliam girişimleri duyurulmuştu. 15 Kasım'dan bu yana ise havadan ve karadan vurulan doğu Halep'te 991 sivil ölmüş, binlerce sivil yaralanmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *