» 
»
 

BM ortak Suriye açıklaması yaptı

Suriye'deki insani yardımların aile ve çocuklara acil olarak ve güvenli bir şekilde ulaştırılması gerektiği belirtilen açıklamada geçtiğimiz yıl yaşanan trajedinin 2017'de de yaşanmasına engel olunması istendi.

Suriye'deki insani duruma dikkat çekilen ortak açıklamaya Dünya Gıda Programı Başkanı Ertharin Cousin, UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Margaret Chan ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi katıldı.

Milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırılamıyor

Suriye'de ateşkesin uygulanması için çabaların sürdüğü belirtilen ortak açıklamada, Suriye genelinde mahrum ailelere insani yardımların koşulsuz bir şekilde güvenle ulaştırılmasının sağlanması için tekrar çağrıda bulunuldu. İnsanların temel insani gereksinimlerinden mahrum kaldığı belirtilirken, dünyanın da bu duruma sessiz kalmaması istendi. 15 kuşatılmış bölge içinde 300 bini çocuk olmak üzere 700 bin kişinin hapsolmuş şekilde yaşadığı vurgulanırken, iki milyondan fazlası çocuk olmak üzere 5 milyon kişinin savaş nedeniyle insani yardımların ulaştırılmasının mümkün olmadığı bölgelerde yaşadığına dikkat çekildi.

Çocuklara destek

Yetersiz beslenme nedeniyle çatışma bölgelerindeki çocukların yaralanma risklerinin bulunduğu belirtilen açıklamada ayrıca travmatik olaylara ve şiddete tanık olan çocukların desteğe ihtiyaç duyduğu belirtildi. "Halep'in doğusundaki kuşatma dehşeti insanlığın bilincinde yok oldu, fakat Suriye halkının ihtiyaçları, yaşamları ve geleceklerinin dünyanın vicdanından kaybolmasına izin vermemeliyiz." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada Suriye halkının 2016'da yaşadıkları trajedinin 2017'de tekrar etmesine izin verilmemesi gerektiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *