» 
»
 

BM'den açıklama: 239 ölü, 2 kişi kurtuldu

Birleşmiş Milletler, iki ayrı geminin batması sonucunda en az 239 göçmenin hayatını kaybettiği, Akdeniz'de boğulmakta olan iki kişinin ise kurtulduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Carlotta Sami'nin yaptığı açıklamalara göre Libya açıklarında yeniden bir facia meydana geldi. Akdeniz sularında en az 239 göçmenin hayatını kaybettiğini belirttiği felaketin iki teknenin batması sonucunda meydana geldiği belirtildi. Sözcü Sami'nin yaptığı açıklamalara göre, Akdeniz'de boğulmak üzere kurtarılan iki göçmenin İtalya'nın Lampedusa adasına getirildi. Libya açıklarında geçtiğimiz batan teknede de 90'90 civarında göçmen kaybolmuş ve sadece 29 kişi bu faciadan kurtulabilmişti.

Birleşmiş Milletler son olarak da bu yıl Akdeniz sularında 4 bin 220 göçmenin hayatını kaybettiğini ve 2016'nin en ölümcül yıl olarak kayıtlara geçtiğini ilan etti. IOM sözcüsü Millman'ın Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada ise, bu sene hayatını kaybeden göçmen sayısının 4 bin 220'ye yükseldiğini belirtti. Son yıllarda Akdeniz, Avrupa'ya ulaşmak isteyenlerin tekne facialarından dolayı mezarlığa dönüştü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *