» 
»
 

Bocuk Gecesi kutlandı Balkan geleneği sürdürülüyor...

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca Beldesi’nde geleneksel olarak düzenlenen ve Edirne’nin Cadılar Bayramı olarak adlandırılan Bocuk Gecesi, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Bocuk Gecesi’nde yüzlerce insan yüzlerini boyayarak ve çeşitli maskeler takarak hem birbirini korkuttu, hem de doyasıya eğlendi. Manisa’dan Çamlıca’da düzenlenen Bocuk Gecesi’ne katıldığını söyleyen bir genç, düzenlenen etkinliğin oldukça güzel bir etkinlik olduğunu söyledi. Çamlıca Köyü Muhtarı Arif Büyükyatıkçı, etkinliğin bu yıl 11’incisini düzenlediklerini belirterek, havanın da güzel olması nedeniyle etkinliğe katılımın oldukça fazla olduğunu söyledi.

Büyükyatıkçı, "İlerleyen yıllarda daha da yüksek katılımları bekliyoruz. Bocuk dediğimiz gece en uzun kış gecesidir. Onu eski nenelerimiz ve dedelerimiz en soğuk kış gecesi olarak da adlandırıyorlar. Bu gecede bir araya gelerek, kimsenin donmaması için birlikte ateş yakıp, evlerde pişirdikleri şeyleri yerler ve donmamaları için geceyi birlikte geçirirlermiş Bu gece en soğuk gece olduğu için de bir araya gelinmediği zaman uyku uyursun, ya da bir yere toplanmazsan, ’Bocuk üzerine biner’ denirmiş. Bunun anlamında bir yere toplanmazsan üzerine ağırlık biner, donup ölürsün. Bu olmasın diye bir araya gelmek ve beraberce geceyi geçirmek adına düzenlenen bir etkinliktir Bocuk" dedi.

EVLERDEKİ KÖYLÜLERİ KORKUTTULAR

Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Tugay Komutanı Tuğg. Halil Tamer Gedik, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, İlçe Jandarma Komutan Binb. Mahir Sağlık ile çok sayıda protokol üyesinin de katıldığı etkinlik,Çamlıca Kültür Evi önünde düzenlenen tiyatro gösterisi ve çeşitli etkinliklerin ardından sokakların gezilmesi ve evlerindeki vatandaşların korkutulmasıyla devam etti. Renkli görüntülerin de oluştuğu etkinlik, gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *