» 
»
 

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal çözümlerle rahat bir kış geçirin

Havaların soğuması ile birlikte boğaz ağrısı sorunu patlak vermeye başladı. Peki, boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde yapabileceğiniz doğal çözüm yöntemleriyle boğaz ağrısından kurtulmanın yolları haber detaylarında...

Hava sıcaklıklarındaki anlık değişimler nedeniyle boğaz ağrıları başladı. Vücudumuzun viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak boğaz ağrısı ortaya çıkar. Bu nedenle de boğazda balgam, şişme ve iltihaplanma görülür.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna yanıt olarak bitkilerin mucizevi etkisinden yaralanabiliriz. Hatmi bitkisi, Ortaçağ zamanından bu yana hem boğaz ağrısına hem de diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılabiliriz. Soğuk su ile doldurduğunuz 1 litrelik kavanozun içerisine, ağzı bağlı bir tülbet içine koyduğunuz 30 gram hatmi kökünü koyun ve bir gece boyunca suyun içerisinde kalmasını sağlayın. Elde ettiğiniz şifalı suyu yudumlayarak gün boyu tüketebilirsiniz.

1 fincan ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve eridikten sonra her saat başı yarım dakika kadar gargara yapın. Tuzlu su boğaz dokusundaki şişlikleri azaltır ve ağrıyı hafifletir. Grip sırasında oluşan boğaz ağrısına iyi gelecek limonsuyu, mukoza zarlarının nemli kalmasına yardımcı olur ve tükürük üretimini artırır.

Boğaz ağrısı olduğunda bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekir. Boğazınızın nemlenmesi oldukça önemlidir ve ancak bol su tüketimi sayesinde boğaz ağrılarınız iyileşebilir. Nane yapraklarından yapacağınız doğal nane çayı boğazı oldukça rahatlatır. Nane yapraklarını kaynar su içerisinde 3-5 daika beklettikten sonra yaprakları süzerek tüketebilirsiniz.

Öksürük, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini tedavi etmek için elma sirkesi tam bir sağlık toniğidir. 1 çorba kaşığı elma sirkesi sade ya da üzerine az miktar bal ve 1 fincan ılık su ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Marketlerden ya da eczanelerden satın alınabilecek boğaz pastilleri boğaz ağrılarını oldukça rahatlatır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *