» 
»
 

Boğaz ağrısını mucize bitki çayları ile geçirmek mümkün!

Mevsim geçişi nedeni ile soğuyan havalar birçok hastalığa da davetiye çıkardı. Bu hastalıklardan biri olan ve en sık rastlanan boğaz ağrıları için uygulanabilecek doğal çözüm yollarını mucize bitki çaylarını haberimizde bulabilirsiniz…

Özellikle kış aylarında karşılaşılan boğaz ağrılarını günlük hayatta önemli sıkıntılar yaşanmasına neden olabilmekte. Bu ağrıları hafifletmeye ve boğazın yumuşamasını sağlamak için tüketilen bitki çayları ağrıyı hafifletmenin yanı sıra iltihabın giderilmesine de destek olmakta. Bu doğanın mucizesi kabul edilen çayların neler olduğu ve nasıl demlendiği hakkında Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, önemli bilgiler aktardı.

Dağlarda kendiliğinden yetişen Adaçayının yaprakları üzerindeki maddeler; ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapları gidermek için önemli bir destekleyicidir. Ancak yapraklardaki bu bileşenlerden tam anlamı ile fayda elde edebilmek için, çayı nasıl demlediğiniz büyük önem taşımaktadır. Çayı demlemek için 1 bardak kaynamış suya 2-3 poşet adaçayı atıp 10-15 dakika ağzı kapalı olarak demleyin. Günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Nane çayının ile de adaçayının gösterdiği olumlu etkiyi yakalamanız mümkün. Nane çayını da günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz ancak reflü problemi yaşayan kişilerin bu çayı içme önerilmiyor. Bir diğer çayda Narın kabuğu çayı. Kabukta bulunan polifenolik bileşenler boğaz enfeksiyonlarının etkilerini azaltarak boğaz ağrısına çözüm oluyor. Bu çayı demlemek için 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunu, üzerine 1 bardak su ilave ederek kapalı kapta 10 dakika demleyin.

Öte yandan içeriğinde öjenol olan karanfil boğazdaki yanmayı gidermek için önemli bir bitkidir. Karanfil ağız ve boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik ve ağrı kesicidir. Karanfili çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi siyah çayın içerisine atarak da alabilirsiniz..

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *