» 
»
 

Boğaz ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemen hemen her mevsim karşılaşılabilen ancak kış aylarının gelmesi ile etkisini ile daha fazla görülmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik alımı ise boğaz ağrılarında yapılan en büyük hatadır. Uzmanlara göre antibiyotik iltihaplanan bademciklerin tedavisinde kullanılmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, boğaz ağrılarında gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin zararlarına boğazda bölgesinde hissedilen ağrıların tek sebebinin bademcik iltihabı olmadığını ifade etti.

Dilin arka kısmında sağ ve solda bulunan bademciklerin dışında 5 tane daha bademcik olduğunu belirlen Katırcıoğlu, bademciklerin vücudun savunma mekanizmaları olduğunu bademcik iltihaplanmasının boğazda ortaya çıkan ağrıların virüs kaynaklı da olabileceğini kaydetti.

Farenjit ile bademcik iltihaplanmasının birbirine karıştırılma olasılığının yüksek olduğunu da vurgulayan Katırcıoğlu, boğaz ağrılarında bilinçsiz kullanılan Antibiyotiğin faydadan çok zarar getirebileceğini, bademcik iltihaplanmasının bakteriler nedeni ile olabileceğini, burun yerine ağızdan nefes almak, geniz akıntısı, sinüzit hatta reflü gibi farklı rahatsızlıkların nedeninin de faranjit olabileceğini belirtti.

Yaşanan her boğaz ağrısında doğrudan antibiyotik kullanmak yerine, bu ağrının nedenlerinin araştırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, Doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisine rağmen iltihaplanmanın önüne geçilemiyorsa, cerrahi tedavi tedavilere başvurulduğunu ancak her bademcik iltihaplanmasında cerrahi yöntemlere başvurmanın doğru olmadığını belirtti.

Enfeksiyona bağlı olmayan boğaz ağrısında bolca dinlenmek ve sıvı tüketmek, yumuşak gıdalar yemek, ılık tuzlu su ile sık sık gargara yapmak, sigara içmemek ve içilen ortamdan kaçınmak, ağrının yanı sıra ateşte varsa aspirin almak, boğaz pastili almak, odanın nemini arttırmak antibiyotik kullanımına gerek kalmadan uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *