» 
»
 

Bolu’da kuduz alarmı! 2 köy karantinaya alındı

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan sağlık taramaları kapsamında 2 büyükbaş hayvanda kuduz hastalığı rastlanması dolayısı ile 2 köy karantinaya alındı.

Alınan bilgilere göre, Bolu merkeze bağlı Çamyayla ve Okçular köylerindeki iki büyükbaş hayvanda kuduz hastalığına gözlemlendi. Hastalığın tespit edilmesi ile harekete İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri hayvanların tespit edildiği bölgedeki 2 köyü karantinaya alarak aşılama çalışmalarına başladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, Çamyayla ve Okçular köylerinde 2 büyük baş hayvanda kuduz hastalığı belirlendiğini, köylerin yayla sezonunda hayvanlarını aynı bölgede otlatmaları nedeniyle hastalığın yabani bir hayvan ya da hayvan gurubu tarafından bulaştırıldığını düşündüklerini ifade etti.

Hastalık bulgularının büyük baş hayvanlarda tespit edilmiş olmasına karşın sığırdan sığıra bir bulaşmasının söz konusu olmadığını belirten Taş. Bu hastalıktan hayvanları korumak için en etkin çözümün aşılama olduğunu, alınan tedbirler kapsamında yapılması gereken dezenfeksiyon, karantina, hayvan hareketlerinin kısıtlanması, aşılama, idari ve fenni gibi tedbirlerin alındığını kaydetti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *