Bölüm birincisi olacak iken sistem hatasından dolayı okulda kaldı

Çanakkale'de okuldaki eğitimlerini tamamlayan iki öğrenci bölüm birincisi olmalarını beklerken, okulda kaldıklarını öğrendiler. Sistem hatasından dolayı mağdur olan öğrenciler sistemin düzeltilmesini istediler.

Çanakkale'de trajikomik bir olay meydana geldi. Alınan bilgilere göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden final sınavlarını başarı ile tamamladıktan sonra dönemdeki not ortalamalarından dolayı sınıftaki en yüksek puanlara sahip iki öğrenci mezun olmayı beklerken okulda kaldıklarını öğrendiler. Bütün derslerden başarılı olarak derece ile mezun olmayı bekleyen öğrencileri şaşırtan bu olayın kaynağının sistem hatası olduğu anlaşıldı.

2014 senesinde Trakya Üniversitesi'nden yatay geçiş ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne geçiş yapan 23 yaşındaki Berk Can Malkoç bütün derslerini başarı ile tamamladı. Kendi planlamalarına göre mezun olduğunu düşünerek öğrenci işlerine mezun işlemlerini yaptırmak için giden Malkoç, mezun olamadığını öğrenince şok geçirdi. Kredisinin tamamlanmadığını öğrenen öğrenci, yatay geçiş yaptığı okul ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi arasında bir uyuşmazlıktan dolayı sistemde hatalar oluştuğunu bu nedenle mağdur olduğunu okula dilekçe verdiğini dile getirdi.

Aynı okulun farklı bir bölümünde eğitimini tamamladığını düşünerek okula giden 22 yaşındaki Murat İbrahim Çavuşoğlu, benzer bir olaydan dolayı mezun olamadığını öğrendi. Öğrenci işlerine giden Çavuşoğlu, bir dersten kaldığını öğreniyor. Öğrencinin iddialarına göre müfredatın değişmesinden dolayı, Balıkesir'de aynı dersi ikinci sınıfta verilmesi gerekirken burda dördüncü sınıfta verilmesi gerektiğini söylüyor. Kendisinin üçüncü sınıfta buraya geldiği için o dersten hiç haberdar olmadığını çünkü o dersin sisteme girilmemesinden dolayı sorunlar çıktığını söylüyor. Bu dersi alttan verebilmesi için yaz okuluna gitmesi gerektiğini ve 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında bir ücret ödemesi gerekeceğini, kendisinin bölüm ikincisi olacak iken sistem hatasından dolayı arkadaşı Berk Can Malkoç gibi mezun olamadığını dile getiriyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *