» 
 

Borcunu toplu ödeyen Bağ-Kur ve SSK’lılara hemen emeklilik yolu

Peşin ödeme ve kredi imkanı ile emekli olma fırsatı pek çok kişinin hayallerini gerçeğe dönüştürecek. Borcu nedeniyle emekli olamayanlar SGK’dan “prim borcu ödemesi halinde emekli olabilir” yazısı aldıklarında emeklilik yolu açılacak.

SGK borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunan milyonlarca vatandaş için hemen emekli olma fırsatı doğdu. Borçlarının faizi silinecek olan vatandaşlar, 36 aya kadar vadelendirebildikleri borçlarını kolayca ödeyebilecek. Peki erken emeklilik için neler yapmak gerekiyor? İşte erken emekli olmak isteyenlerin izleyeceği süreç...

30 Haziran 2016 tarihini baz alan SGK, bu tarih itibariyle borcu nedeniyle emekli olamayanlar için bazı yöntemler bulunuyor. Bunlar arasında emeklilik için gerekli şartları tamamlamak, askerlik ya da doğum borçlanması ve ihya da bulunuyor. SGK prim borcunu ödemek isteyenler borcunu yapılandıracak ve ister peşin isterse taksitlendirerek ödeyebilecek. Peşin ödeme ile hemen emekli olma fırsatı bulunurken, taksitlendirerek borçlar ödendiğinde emeklilik taksitlerin bitimi ile yapılacak.

Ziraat Bankası toplu ödeme yapmak isteyen vatandaşlar için kredi imkanı sunuyor. SGK borcunu toplu olarak ödemek isteyenler Ziraat Bankası’ndan kredi alarak emeklilik hakkı kazanabilecek. Ancak yapılması gereken ilk iş SGK’ya giderek “prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilir” şeklindeki yazıyı almak olmalı. Daha sonra bu yazı ile birlikte bankaya gidebilir ve toplu ödeme için kredi alabilirsiniz. Bu kredinin reddedilmesi ise söz konusu değil. SGK’dan alınan yazı ile giden herkese kredi verilecek ve teminat ve kefil istenmeksizin kredi verilecek. Burada teminatınız yeni emekli maaşınız olacak.

3 çocuğa 2160 gün kazanç

Kadınlar erken emeklilik için 3 çocuk sahibi olduklarında 2160 gün kazanıyor. Erkekler ise askerlik borçlanması ile 1 yıl erken emeklilik imkanına sahip. Her iki şekilde de erken emekli olabilmek için yatırılması gereken para kredi ile sağlanabiliyor. Borçlar ise emekli olduktan sonra alınacak maaştan taksitler halinde kesiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *