» 
»
 

Botox Danıştay’ın aldığı kararla SGK kapsamında

Güzelliğin yanı sıra Hiperhidroz gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan emekli bir öğretmenin açtığı dava sonrasında SGK kapsamına alındı.

Davaya konu olan olayı yaşayan Bursa'da ikamet etmekte olan 75 yaşındaki emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu 2004 yılında aksiler hiperhidroz (aşırı terleme) hastalığı için etkili olan botoks (Botulismus toksini Tip A) tedavisine başlamış ve  yılda 1 kere uygulanması gereken bu tedavi için 2004 ve 2005'te Emekli Sandığından ödeme almıştı.

Öte yandan Hatemoğlu avukat olan kızı Buluk vasıtası ile 2008 yılının Mart ayında Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurarak, tedavi masraflarının karşılanmasını talep etmiş, farklı gerekçelerle talepleri reddedilmişti.

Bunun üzerine Danıştay'a başvuruda bulunan Buluk’un konuya ilişkin yaptığı açıklamalara göre, Danıştay 11. Dairesinin, 2010 yılında Sağlık Uygulama Tebliği'nin ilgili maddesinin iptaline karar verilerek SGK,  Danıştay'ın kararı sonrasında temyiz yoluna başvurmuş, SGK'nın talebini geçen haziran ayında oy birliği ile reddedilmişti.

Buluk, kesinleşen kararla birlikte aksiler hiperhidroz hastalığının tedavisinde etkili olan botoksun, SGK'nın ödeme listesine alınacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *