» 
»
 

Boyun bölgesindeki nedensiz şişlikler kanser belirtisi olabilir

Boyun bölgesindeki nedeni belirsiz şişlikler, uzun süren ses kısıklığı, ağız içinde bir türlü geçmeyen yaralar, nefes alma güçlüğü gibi belirtiler baş boyun kanserlerinin yanı sıra bazı enfeksiyon hastalıklarının ilk sinyalleri olabilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin erken teşhis avantajlarından yararlanabilesi için vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir.

Konunun uzmanı Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Yalçın Varnalı, ihmale gelmeyen baş boyun kanserlerinin belirtileri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler aktardı. Bu bilgiler ışığında tüm dünyada yaklaşık 500 bin yeni baş boyun kanseri oluşumu belirlendiği ve kanserin tüm vakaların %10’unu teşkil etmekte. 50 yaş üzeri erkeklerde kadınlara göre daha yüksek oranda gözlemlenen boyun kanseri solunum, konuşma, yutma ve işitme gibi çok önemli fonksiyonları etkilemekte. Ancak bu kanser tipi basit bazı yaşam biçimi değişiklikleri ile önlenebilmektedir.

Bazı istisnalar olmak sureti ile ağrısız ve giderek büyüyen şişlikler, ağız içinde geçmeyen yaralar baş boyun kanserlerinin belirtisi olabilir. Öte yandan, ağızda içinde uyuşukluk hissi, kan gelmesi, çiğneme ve yutkunmasa zorlanma, uzun süren ses kısıklığı, ses tonunda değişme, nefes alma zorluğu, tedaviye edilemeyen burun tıkanıklığı, çift görme hastalığın diğer belirtileridir.

Çevresel kirlilik, sanayi atıklarının bilinçsizce kaynak sularına karıştırılarak doğal dengenin bozulması, atmosferdeki kirlenmenin yanı sıra yanlış ve doğal olmayab beslenme de baş boyun kanserlerinin yaygınlaşmasında önemli nedenler arasında yer almaktadır. Hastalığın tedavi teşhis ve tedavi sürecinde genel sağlık kurallarına dikkat edilmeli ve özellikle ağız sağlığına çok dikkat edilmelidir.

Hastalığa yakalanmamak için içeriğinde E vitamini bulunan zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler ile turunçgiller, kabak, maydanoz gibi C vitamini deposu gıdaların tüketimi büyük önem arz etmektedir. Öte yandan kanda kronikleşen demir ve nikel ektikliği de baş boyun kanserlerine yol açabilmektedir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *