» 
»
 

Brexit sonucu İngiliz gençleri isyan ettirdi

AB’den çıkma yönünde oy kullananlara tepkilerini sosyal medya ve gösteriler aracılığıyla duyuran İngiliz gençler, sonuçtan oldukça rahatsız. Westminister ve Başbakanlık binası önünde toplanarak pankartlarla sonucu protesto ettiler.

AB’de kalmak için oy kullandığı yapılan anketlerle belirlenen 18-24 yaşları arasındaki seçmenin yüzde 75’i ve 24-34 yaşları arasındakilerin yüzde 62’si hezimete uğradı. Sosyal medya tepkilerini sokaklara taşıyan gençler Londra’daki parlamento binası ve Başbakanlık önünde toplanarak açtıkları pankartlarla dikkat çekti.

Çıkan sonuçtan “Baby Boomer” kuşağını sorumlu tutan gençler, yaşlıların bu yaptıklarını kendilerine atılan son kazık olarak değerlendiriyor. “Benim oyum nerede?” ve “Ben ayrılmıyorum” gibi pankartlar açan gençlerin hedefinde 2. Dünya Savaşı sonrası yaşanan nüfus patlaması sonucu doğan ve “Baby Boomer” kuşağı olarak adlandırılan yaşlılar yer alıyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılma ya da kalma kararı için gerçekleştirdiği referandum sonucunda yüzde 52 ile ayrılma kararının çıkması ülkedeki genç nüfusun büyük bir bölümü tarafından istenmeyen bir durum. Yapılan anket sonuçlarına göre de AB’den çıkma kararı için oy verenlerin büyük çoğunluğu 65 yaş üstü kişiler. Dolayısıyla sonuçlar açıklandığında gençlerden ilk tepkiler sosyal medya aracılığıyla gelmeye başlamıştı.

1946-1964 arasında doğarak daha sonraki nesillere göre sosyal devlet imkanlarından daha çok yararlanan bu yaşlı kesimin gelirleri de daha yüksekti ve pek çok konut ve emeklilik fonlarından yararlanabilmişlerdi.

İngiltere’de yapılan referandum sonucu Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık sonucunun çıkması nedeniyle referandumunun tekrarlanması için internet üzerinden kampanya başlatıldı. Referandumum tekrarlanması için dilekçe kampanyasına şu ana kadar 3 milyon katılım gerçekleşti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *