» 
»
 

Brexit yasa tasarısı İngiliz parlamentosunda

AB'den ayrılma sürecini başlatacak olan yetkinin hükümete verilmesini öngören yasa tasarısı İngiliz parlamentosuna sunuldu. Oylama sonucunda tasarının kabul edilmesi halinde İngiltere AB'den ayrılma sürecini resmen başlatacak.

İngiltere Anayasa Mahkemesinin ülkeyi Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini başlatacak olan 50. maddenin işletilmesi yetkisini parlamentoya devretmesi sonrasında yetkinin hükümete verilmesini öngören yasa tasarısı, İngiltere parlamentosuna sunuldu. Tasarı kabul edilirse, Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi hükümet tarafından işletilebilecek ve Brexit süreci resmen başlatılacak.

Daha önceki açıklamalarında Brexit stratejisinin nasıl olacağı hakkında milletvekilleri Başbakan Theresa May'in parlamentoya resmi bir rapor sunmasını talep etmiş, May da sürecin nasıl işleyeceği konusunda böyle bir çalışma yapılarak parlamentoya sunulacağını belirtmişti.

Parlamentoda tartışılacak olan "Avrupa Birliği Yasası 2017" daha sonra oylamaya sunulacak ve çıkan karara göre süreç başlayacak. 2 yıl sonunda ise ülke AB'den tamamen ayrılmış olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *