» 
»
 

Brezilya'da dev zümrüt bulundu

Brezilya bir madende yapılan kazı çalışmalarında 1,3 metre uzunluğunda ve 272 kilogram ağırlığında zümrüt bulunduğu aktarıldı.

Dünyadaki maden araştırmalarının ilgi odağı halinde olan ve daha önce de birçok madenin ortaya çıkarıldığı Brezilya’nın bu kez kuzeydoğusundaki bir madeninde yapılan kazı çalışmaları, yeni bir cevherin bulunmasına ev sahipliği yaptı.

Brezilya'nın kuzeydoğusunda bulunan bir madende yapılan araştırma ve kazılar sırasında 1,3 metre uzunluğu bulunan, 272 kilogram ağırlığında olan bir adet zümrüt bulundu. Brezilya’nın Ulusal Maden Üretim Dairesi yetkililerinden Paulo Santana, madende bulunan zümrüdün yaklaşık 20 gün önce Bahia eyaletinde yapılan kazı çalışmaları sırasında, Bahia maden kooperatifinde madenciler tarafından bulunduğunu ifade etti.

Zümrüdün 1,3 metre uzunluğunda ve 272 kilogram ağırlığında olduğunu ifade eden ulusal madsen üretim dairesi yetkilisi Paulo Santana, bulunan zümrüdün 2001 yılında yine Brezilya’da bulunan 300 milyon dolar değerindeki 292 kilogramlık zümrütten sonra bölgede bulunan ikinci büyük maden olduğunu belirtti. Paulo Santana, zümrüdün değerinin şu an için netlik kazanmadığını, bölgede bir maden sahibine satıldığını sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *