» 
»
 

Brezilya’da sarıhumma nedeni ile 78 kişi hayatını kaybetti

Brezilya’da Haemagogus türü sivrisinekler tarafından yayılan sarıhumma 2017 yılının başlangıcından bu yana 234 kişide görüldü. Hastalık nedeni ile tedaviye yanıt vermeyen 79 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi.

Brezilya’da Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen raporuna göre, sarıhumma hastalığının ilk tespiti 2002 yılında belirlendi. Kayıtlara göre 2003 yılında 23 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan hastalık nedeni ile Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, önlem amaçlı olarak aşı sipariş verdiklerini kaydetti.

Verilere göre 2016 yılı sonuna kadar 120 kişide hastalık görülmüş ve bunların 30 kişinin öldüğü kayıtlara geçmişti. Bu hastalığın en yoğun görüldüğü Minas Gerais'te şehrin valisi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hastalığın özellikle kırsal bölgelerde sivrisinekler aracılığı ile insanlara bulaştırıldığı ifade edildi.

Ölümle sonuçlanabilen sarıhumma hastalığı vücutta ateş, ağrılar ve sarılığa yol açmakta. Hastalık ilk olarak 1700 yılında İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere'de ortaya çıkmış, 1802 yılında da Fransız askerleri sarıhumma salgınına maruz kalmış ve ordunun yarısı hayatını kaybetmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *