BTK personel alımı yapacak! Başvuru şartları ve zamanı

USOM'da istihdam edilmek üzere BTK personel alımı yapacak. Peki BTK'nın alacağı personel için başvuru şartları ve süresi neler? İşte detaylar...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylarla Mücadele Merkezi'nde görevlendireği personel alımı yapacak. BTK'ya alınacak olan personel için yarışma düzenlenecek ve mezuniyet ve tecrübe şartı aranmayacak.

BTK bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamındaki USOM, ülkede siber güvenliğe karşı tehditlerin belirlenmesi, muhtemel saldırıların ve olayların etkilerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler geliştirmek üzere hizmet veriyor.

7 gün 24 saat esasına göre çalışan USOM, siber ortamdaki tehditlerle ilgili ihbarları değerlendiriyor ve bunların tespit edilerek bertaraf edilmesi için kamu kurumları, kuruluşlar ve özel kişilerle koordinasyonu sağlıyor.

Tecrübe ve mezuniyet şartı yok

USOM'a alınacak personelde mezuniyet şartı, çalışma tecrübesi aranmayacak. Adayların bilgi ve yetenekleri yarışmayla ölçülecek ve kurumun htiyaçları çerçevesinde istihdam edilecek. Ulusal siber güvenliğin güçlendirilmesi hususunda gönüllü katkı sağlayacak olan kişilerle de çalışacak olan kurum için başvuru yapacak olan adaylar https://kariyer.btk.gov.tr/usom adresinden başvuru formunu dolduracak.

BTK'nın bu girişimini oldukça gerekli ve faydalı bulduklarını belirten Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, ülkemizde bulunan siber güvenlik ürün ve çözümlerinin büyük kısmının ithal kaynaklı olduğunu, aynı zamanda çok ciddi bir siber güvenlik uzmanı açığı olduğunu ifade etti. Ülkemiz açısından bu iki konunun hayati riskler oluşturduğunu dile getiren Atalay, tüm dünyada yaklaşık 1 milyon siber güvenlik uzmanı açığı olmasına karşın ülkemizde bu açığın 10 bin civarında olduğunu belirtti. Bu açığın giderilebilmesi ve yerli ve milli çözümler kullanılmasının ulusal güvenliğimiz açısından bir zorunluluk olduğunu değerlendiren Atalay, BTK'nın elindeki maddi imkanlarla bu konuda destek ve teşvikleri bir an önce harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bilgi güvenliği ve siber güvenlik alanlarında ülkemizdeki farkındalığın arttırılması ve bilgi-bilinç seviyesinin geliştirilmesi için 10 yıldır BGD'nin faaliyet yürüttüğünü ifade eden Atalay, bu misyonu gerçekleştirmesinde BTK'ya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *