» 
»
 

Bu belirtilere dikkat! Demir eksikliği probleminiz olabilir...

Güçsüzlük ve yorgunluk gibi sebebini bilmediğiniz durumlar yaşıyorsanız, demir eksikliği problemi yaşıyor olabilirsiniz. Demir eksiliği belirtileri nelerdir? Vücuda ne gibi zararları vardır? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir. Ayrıntılar haberimizde...

Vücudumuzda bulunması gereken önemli minerallerden biri olan ve birçok görevi üstlenen demirin eksikliği vücutta yorgunluk, el ve ayaklarda üşüme, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi kendini göstermektedir. Cilt problemleri, saç dökülmesi gibi problemler de demir eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca kırılan ve çatlayan tırnaklar demir eksikliğinde en belirgin belirtiler arasındadır. Öte yandan standart hayat koşullarının sonuçlarından biri olan yorgunluk, bu eksikliğin teşhisi zor bir belirti olduğu için en azından yılda 2 kez kan tahlili yaptırılmalıdır.

Demirin, kana kırmızı rengi veren ve taşınmasını sağlayan hemoglobin değerlerinin artmasında da etkisi büyüktür. Günümüzün önemli hastalıklarından biri olan anemi, demir eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda sabahları kalkmakta ve nefes almakta zorluk çekmenin altında yatan sebepte demir eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi demir kesikliğinde de doktorun vereceği tıbbi ilaçların yanı sıra beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Bu bağlamda kümes hayvanları, kırmızı et, lahana, ıspanak gibi sebzeler, kuru meyveler, deniz ürünleri, c vitamini içeren bütün önemli demir kaynaklarıdır.

Demir eksikliğini destekleyici gıdalar olduğu kadar, vücuttaki demir seviyesini düşüren besinler de bulunmaktadır. Bu besinler arasında kahve, çay, tam tahıllar ve süt ürünleri ilk sıralarda yer almaktadır. Zararı en düşük seviyeye indirmek için de bu besinlerden ölçülü tüketmek gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *