» 
»
 

Bu besinler baş ağrısına iyi geliyor

Baş ağrısı günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu bir konudur. Aniden gelen ve saatlerce süren ağrıları azaltmak için hangi besinler tüketilmeli? İşte detaylar...

Toplumda en sık duyulan baş ağrısı şikayeti, kişiyi bitkin düşürürken aynı zamanda yaşam kalitesini de azaltır. Bireyin yaşı, cinsiyeti, sosyoekonomik durumu fark etmeksizin birçok kişiyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Peki günlük yaşamımızda tükettiğimiz besinlerin baş ağrısını hafifletebileceğinden haberdar mıydınız? Gelin bu besinleri birlikte bakalım…     

Araştırmalar magnezyum minarelinin, baş ağrılarını azaltabileceği etkisinden dolayı yapraklı yeşilliklerin (karalahana, ıspanak, brokoli) tüketilmesi gerektiği fikrini savunmuştur. Aynı zamanda migrenin kontrol edilmesine ve kan damarlarının gevşemesine yardımcı olan badem ve fındık tüketimi de bağ ağrısına iyi gelmektedir. Öte yandan oldukça tercih edilen bir besin olan balık migren kontrolünde destekleyici besin grubuna girmektedir.

Meyvelerin potasyum minareli ile dolu olması daha sağlıklı bir sinir işleyişine katkıda bulunarak migren ağrısını hafifletir. Baklagiller ise (bezelye, nohut, mercimek vb.), kan şekerinin normal düzeylerde kalmasını sağlayan lif, protein, magnezyum ve potasyum içerir. Bu da baş ağrısını hafifleten bir başka etkendir.

Acı biberin baş ağısı üzerindeki etkisine baktığımızda, siniri uyuşturan ve migren ağrısına neden olan etkenleri engelleyen kapsaisin maddesini içerir. Çay ve kahve ise ölçülü bir miktarda içildiğinde kafein eksikliğinden ortaya çıkan baş ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca kafein kan damarlarını daraltarak, oluşan ağrıyı kesme özelliğine de sahiptir.

Baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olan diğer bir şifa kaynağı da zencefildir. Doğal bir yağ içeren bitki aynı zamanda iltihabı azaltan bir etkiye sahiptir. Uzmanların yaptıkları araştırma ile zencefilin aurasız akut migren ağrılarını da önemli bir ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *