» 
»
 

Bu hatalar diş sağlığını olumsuz etkiliyor!

Günlü hayatımızda farketmeden yaptığımız olumsuz davranışlar diş sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. İşte dişlerimiizn hasar görmesine neden olan hatalı alışkanlıklarımız...

Dişlerimiz zarar görmesine sebep olan en önemli etkenler aslında günlük yaşantımızda alışkanlık haline getirdiğimiz yanlışlarımızdır. Dişleri sık sık gıcırdatmak ya da sıkmak, genellikle strese bağlı bir alışkanlık olsa da, bu durumdan kurtulmaya çalışmanızda fayda var. Çünkü dişleri sıkmak ve gıcırdatmak, dişlerde aşınmalara, dişeti çekilmelerine ve kök-kuron birleşim bölgesineki diş maddesi kaybına neden olur. Dişlerimizi alet olarak kullanmamız, yani kapakları, paketleri dişlerimizle açmaya çalışmamız da dişlerde travmalara yol açarak, incelen diş kenarlarında kopmalara, şekil bozukluklarına ve varsa protezin kırılmasına, çıkmasına yol açabilir.

Aşırı kahve ve sigara tüketimi, dişlerin renk değiştirmesine ve dişlerin sararmasına neden olur. Başta kan dolaşımını bozan sigara tüketimi, diş eti hastalıklarının fark edilmesini önlediği için farkedilmeden erken yaşta diş kayıplarına sebep olabiliyor. Yetersiz zamanda diş fırçalama işleminin yapılması, dişlerin sert kıllı bir fırçayla ya da sert bir şekilde fırçalanması da dişteki sement tabakasının aşınmasına yol açar.

Sürekli bir şeyler tüketme, asitli içecek ve şekerli besinler tüketme alışkanlıkları da diş sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Asidik ortam, dişlerin yüzeyinde çözülmelere neden oluyor. Çürük ve dişeti enfeksiyonu oluşturabiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *