» 
»
 

Bu havalar yüz felci riskini artırıyor!

Yüz felci aniden ortaya çıkarak, tek taraflı bir şekilde yüzdeki mimik ve kasların çalışmasını engelliyor. Uzmanlar, özellikle soğuk havalarda yüz felci sıklığının arttığını belirtiyor. Yüz felcine neden olan diğer faktörler ise havadaki nem oranı, ısı ve basınç..

Soğuk hava öncelikli olarak yüz felcinin sebebi olarak bilinmektedir. Ancak her türlü hava koşullarında yüz felci görülebilmektedir. Tip1 Herpes virüsü enfeksiyonunun sonucunda gelişen yüz felcinin aslında tam olarak çıkış nedeni henüz bilinmektedir. Aniden ortaya çıkan yüz felci, tek taraflı olarak yüzdeki mimik kaslarının çalışmaması sonucunda oluştuğu belirtiliyor. Erkeklerde ve kadınlarda görülme sıklığı benzer niteliktedir. Fakat, gençlerde ve orta yaşlarda yüz gelci olasılığı daha sıklıkla görülüyor. Yüz felcinin gelişiminde damar bozuklukları, viral enfeksiyonlar ve bazı bağırsak hastalıkları da etkili oluyor.

Yüz felci mevsimsel değişikliklerin yanı sıra, havadaki nem oranı, hava ısısı ve basınç değişiklikleri de tekliyor. Yılda, yüz felci 100 bin kişiden 25'inde ortaya çıkıyor. Yüz felcinin iyileşme süreci, sinirdeki harabiyetle orantılıdır. Eğer hasar hafifse birkaç gün kadar kısa bir süre içerisinde yüz felci düzelebiliyor. Ancak daha ağır tahrip görmüşse hasarda iyileşme süreci bir aya kadar uzayabilir. Ortalama iyileşme süreci 15 gün ile 18 gün kadardır. Yüz felcinin yeniden patlak verme olasılığı yüzde 5 ile 15 oranındadır.

Tedavisinde ise özellikle KBB, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile plastik cerrahi uzmanlarından destek alınmalıdır. Hastanın tedavi için öncelikle soğuktan korunması şarttır. Kasların zayıflamasını önlemek için masaj ve egzersiz yapmak gerekir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *