» 
»
 

Bu havalarda soğuk algınlığına dikkat!

En çok görülen rahatsızlıklardan biri olan soğuk algınlığına en çok çocuklar yakalanıyor. Peki soğuk algınlığından korunmak için neler yapılmalı? Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak açıklıyor. İşte detaylar...

ulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığında dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin, başkalarının kişisel eşyalarına dokunmamak, kullanmamak ve temastan kaçınmak olduğunun altını çizen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak, soğuk algınlığından korunmak için, hapşırırken ya da öksürürken mendil kullanılması gerektiğini ve mendilin tek kullanımın ardından atılıp, elleri bol suyla yıkamak gerektiğini söyledi. Soğuk algınlığında mutfak ve banyo hijyeninin önemini vurgulayan Şafak, temizliğin yanı sıra soğuk algınlığında beslenmenin de en önemli faktörlerden olduğunu belirtti.

Soğuk algınlığından dolayı zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Bunun için ise vitamin takviyesinin rolü oldukça büyüktür. Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Sorusunu yanıtlayan Şafak, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve güçlü kalması için bol bol sebze ve C vitaminli meyveleri tüketmek gerekir. Hastalık döneminde sıkça istirahat etmek, stresten uzak durmak ve sıcak kalmak gerekir. Kendinizi yormadan yapacağınız yürüyüşler hem kan dolaşımını artıracak hem de enfeksiyon bölgesine akyuvarların gitmesine katkıda bulunur.

Soğuk algınlığından korunmak için özellikle okul ve iş yerlerinde mikropların daha fazla yayılmasını önlemek için tek kullanımlık kâğıt bardaklar kullanılmalıdır. Çocukların sıklıkla oynadığı oyuncakların dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Çünkü oyuncaklar sürekli kullanımda mikropları barındırabilir. Düzenli olarak oyuncaklar, sıcak su ile yıkanmalıdır. Ev veya iş yeri ortamı sıklıkla havalandırılmalıdır. Klimalı ve kuru havanın bulunduğu yerlerde mikroplar daha çok yayılır. Bu nedenle odalar nemlendirilmelidir. Ellerin en çok temas ettiği kapı kolları, telefon, ışık düğmeleri, uzaktan kumanda vb. sıkça silinmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *