» 
»
 

Bulantı ve ani ağrılar böbrek taşı habercisi olabilir

Acıbadem Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, böbrek taşının, daha çok irsi ve çevre faktörlerine bağlı olduğunu belirterek, kimilerinde bu rahatsızlığın şiddetli ağrılarla aniden ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Uzmanlar tarafından 100 kişiden en az 10’un görülebileceği ifade edilen böbrek taşlarının enfeksiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabileceğini, bu rahatsızlığın bazen hiçbir belirti vermeksizin ilerlediği gibi kimilerinde de şiddetli ağrılarla aniden ortaya çıkabileceği kaydedildi.

Bu bağlamda 40 yaşına kadar, hiçbir şikayet olmasa dahi iki yılda birde olsa kontrole gidilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, 40 yaşından sonra ise yılda bir, hatta ailede taş şikayeti varsa üç ya da altı ayda bir ultrason takibinin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Hüseyin Çelik, böbrek taşlarının bazen bir kum taneciği kadar olabileceği gibi 7 santime kadar da çıkabildiğini belirterek, taşın bel bölgesinde ya da böbrek ile idrar torbası arasında olabileceğini, konumuna göre karın ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabileceğini belirtti. Bazı durumlarda ağrıya bulantı, kusma ve ateşin eşlik ettiği vurgulayan Çelik, şiddetinin kişiden kişiye değiştiğini ifade etti.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *