Buluşla sonuçlanan problem çözme tekniği

Yaratıcı Problem Çözme Teorisi nedir? Rusya'da ortaya koyulan bu teori bugün nerelerde kullanılıyor? TRIZ ne anlama geliyor? İşte yaratıcı problem çözme teorisine ilişkin tüm merak ettikleriniz...

Türkçe'ye Yaratıcı Problem Çözme Teorisi olarak uyarlanmış olan TRIZ hakkındaki önemli bilgileri bir araya topladık. Dünyanın bir çok dev markasının tasarım-üretim ve yönetim aşamalarında TRIZ yöntemini kullandığını biliyor muydunuz?

Peki nedir bu TRIZ... İşte Theory of Inventive Problem Solving "Yaratıcı Problem Çözme Teorisi'nin icadı ve önemli özellikleri.

”BİR BULUŞLA SONUÇLANAN PROBLEM ÇÖZME TEKNİĞİ”

TRIZ, Rusça “Teorija Rezhenija İzobretatelskih Zadach” kelimelerinin baş harfi olup İngilizce “Theory of Inventive Problem Solving” , TIPS veya Türkçe “Buluşsal Problem Çözme Teorisi” veya “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” olarak kullanılmaktadır. Orijinal TRIZ çalışmaları Genrich Altshuller tarafından Rusya’da 1946 yıllarda geliştirilmeye başlanmıştır. Küçüklüğünde, “her konunun bir kitabı var, niçin buluş yapmanın bir kitabı yok” diye hayal kuran Altshuller, Rus donanması patent ofisinde askerlik görevi sırasında dört yılda okuduğu 200.000 patent ile buluşa giden yolda çok önemli bir teoriyi geliştirme fırsatı bulmuştur. Tamamen bir metodolojiye dayalı bu yöntemle herkesin buluş yapabileceği iddia edilmiştir.

Günümüzde 3 milyon adet patent (buluş) taranarak tüm buluş yolları tesbit edilmiş ve bir problemin nasıl çözüleceğinin yolu bulunmuştur.
Bu metotta bir problem dünyanın her yanından taranan farklı sektör ve farklı yaklaşımlar ile çözüm yolları ortaya konulmakta ve sizin tarafınızdan en uygun çözüm yolu tesbit edilerek yeni bir buluşla sonuçlanan yeni bir problem çözümüne ulaşılmaktadır.

Samsung bu yöntemi kullanarak yıllık cirosunu 340 milyar USD’a çıkarmıştır.Trafik kazalarında ölüm vakalarının önlenmesi için hava yastıklarının, emniyet kemerinin uygulanması bu metotla bulunmuştur.

Bugün dünyada TRIZ yöntemini kullanan: 3M, BAE Systems, Boeing Corporation, Daimler Chrysler, Dow Chemical, IBM, Intel, Johnson & Johnson, Kodak, Nestlé, OTIS Elevators, NISYS, Whirlpool, Saipem and BTicino, Allied Signal, Amoca, Ford, GM, Hewlett-Packard, Hitachi, Honeywell, IBM, İntel, LG Electronics, Lockheed Martin, Motorola, Kimberly-Clark, McDonell Douglas, NASA, Panasonic, Peugeot, Procter&Gamble, Samsung, Rockwell, Siemens, Shell, Rockwell, Rohm and Hass, Rolls Royce, Toyota, United Technologies, Visteaon, Xerox, Kent State University, Pennsylvania State University, Vanderbilt University gibi binlerce kuruluş vardır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *