» 
 

Bunları yaptıysanız iade alacaksınız

Konuttan alınan KDV, yüzde 8 oranında düşünce, on binlerce ev sahiplerine para iadesi hakkı doğmuş oldu. Kredi ile, inşaattan ya da projeden konut almışsanız yüzde 10 vergi iadesi hakkınız var demektir. Ayrıntılar detaylarda...

İnşaat sektörüne destek olmak, ekonomiye can katmak ve konutlarda ucuzluğa gidilerek daha çok sayıdaki kişinin ev shaibi olması amacı ile 8 Eylül 2016'da yeni bir düzenlemeye gidildi. 150 metrekare ve üstü konutlar ve arsa metrekare fiyatı bin lira ve üzerinde olan konutların teslimlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

KDV'ye yansıyan bu yüzde 10'luk indirim kararı, 8 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasıdna yapılacak olan teslimlerde, devirlerde geçerli olacak. Projeden daire almışsanız ya da inşaat aşamasında bir daire almışsanız 8 Eylül'deki karara dek henüz hali hazırda adınıza bir fatura düzenlenmediyse KDV hakkınız doğmuş demektir. Arada kalan farkı müteahhit ya da inşaat firması size parayı iade etmek zorunda kalacak.

Örnek olarak, 2015 yılında Katma Değer Vergisi oranı yüzde 18 olan bir konut yada arsa satın aldıysanız, 500 bin + yüzde 18 KDV için 90 bin lira, yani toplamda 590 bin lira ödeme planı çıkarılmış oldu. Bankadan kredi alarak bu rakamın ödemesini yaptınız. Evin size teslim tarihi ise 2016 Kasım'da teslim alacağınız müteahhit faturayı, yeni alınan karara göre yüzde 8 KDV ile yeniden düzenleyecek. Yani bu yolla esasında 40 bin TL olan KDV olacağından 50 bin TL farkın size iadesi olması gerekecektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *