» 
»
 

Bursa'da 13 Milyon Liralık Ponzi'ci dolandırıcı Emniyet OSM Şube tarafından yakalandı

Ponzi yöntemi olarak bilinen saadet zinciri furyasının farklı bir versiyonuyla İstanbul ve İzmir'de bir çok kişiyi dolandırdığı ve 13 Milyon Liralık vurgun yaptığı öne sürülen 38 yaşındaki kadın Bursa Emniyetinin başarılı operasyonuyla yakalandı.

Ponzi yöntemiyle 13 Milyon liralık vurgun yaptığı belirlenen kadın dolandıcı yakalandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin savcılıktan alınan izin sonrası başlattığı soruşturmanın ardından, İstanbul ve İzmir illerinde çok sayıda kişiyi 13 milyon lira dolardığı iddia edilen Arzu M. yakalandı.

Ponzi Saadet Zinciri adı verilen "sözde kazanç sistemi" üzerinden birçok kişiyi dolandırdığı öne sürülen Arzu M.'nin üzerinde sahte kimlik, ehliyet, 18 peruk ile Türk Lirası ve döviz ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınan Arzu M.'nin ifaresinin ardından Dolandırıcılık suçundan adliyeye çıkartılacağı belirtildi.

Ponzi yöntemiyle dolandırıcılık yaptığı öne sürülen kadının özellikle İstanbul ve İzmir'de 13 Milyon TL'lik dolandırıclığı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Ponzi Yöntemi Nedir? Ponzi yöntemiyle nasıl dolandırılıcılık yapılır?

Normal yöntemlerden kazanılabilecek paralardan daha fazlasını kazandıracağını söyleyerek ortak iş yapma, iş sağlama, yardım toplama ya da iş kurma gibi tekliflerle insanlardan para toplama yöntemi olarak bilinen ve son dönemde irili ufaklı bir çok dolandırıcının denediği bir yöntem.

Ponzi denen dolandırıcılık yöntemini kullananlan farklı senaryolar ileri sürerek dolandırmayı hedeflediği kişilerin kendilerine para getirmesini sağlıyor.  sosyo-kültürel durumuna göre değişen senaryolarla mağdurun gönüllü olarak parasını getirip şüpheliye teslim etmesini sağlıyor. Örneğin, Ponziciler,  ülke genelindeki oranlardan daha fazla faiz oranıyla daha çok kazanılabilecek bir teklifle kişilere ulaşıyor ve yatırımcı olmasını teklif ediyor. Daha çok kazanacağını düşünen kurbanları ağına düşüren dolandırıcılar sonrasında kişilerin paralarını alıyor ve bir müddet sonra da ortadan kayboluyor.

Dolandırıcılık dünyasında Ponzi oyunu olarak de bilinen bu akıllara durgunluk veren dolandırıcılık yönteminde çok kazanma düşüncesiyle ağa takılan kişilere kendi paralarından geri ödemeler yapıdığı ve sonradan sisteme dahil olan yatırımcılar üzerinden de para kazandığı söyleniyor.

Bu dolandırıcılık yöntemine adını da veren Charles Ponzi ilk olarak 1920 yılında "Ponzi Oyunu"nu gerçekleştirmiştir. Charles Ponzi, bu dolandırıcılık oyunu sayesinde kısa sürece 10.000 yatırımcıyı kar edeceğine inandırmış olsa da ortada olmayan bir karı dağıtacağı yalanı fazla sürmemiş ve dolandırıcılık ortaya çıkmıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *