» 
 

Bursa'da katil arılar 20 bin ağacı kuruttu

İtalya'dan gemilerle Türkiye'ye getirilen katil arılar Uludağ'da bulunan 100 bin ağaçtan 20 bin tanesinin kurumasına neden oldu. Kestane ağaçlarına gelen bu zararın ise fiyatlara yansıyacağı belirtiliyor.

Üreticiler ürünlerinin toplamının düştüğünün altını çizerek, bu düşüşün fiyatlara yansıyacağını ve Uludağ'da hem katil arılardan hem de kaçak toplayıcılardan dolayı başlarının dertte olduğunu kaydettiler. Bursa'nın Uludağ İlçesinde 3 sene içerisinde toplamda 20 bin adet kestane ağacının katil arılardan dolayı kuruduğunu ve bu nedenle kestane fiyatlarının da her geçen sene daha da artarak yükselmeye devam etmekte olduğu belirtiliyor. Bu sene hasada başlayan üreticiler tedbir alınmadığı takdirde senede yaklaşık 50 kilometre bir alana yayılan katil arıların, Türkiye'de kestane ağacı bırakmayacağını dile getirdiler.

Fidyekızık Köyü Kalkınma Kooperatif Başkanı Ahmet Gültekin, Gal arısının gemilerle İtalya'dan ilk olarak Ylaova'ya geldiğini ve kestane ağaçlarına ulaşarak büyük ölçüde zarar verdiğini söyledi. Kestane üreticilerinin diğer büyük bir problemlerinin ise kaçak kestane toplayıcıları olduğunu belirten Gültekin, senede 30 ton kestane hasadının yapıldığını belirtti.

15 Eylül'den itibaren kestane hasadının başladığını ve hasadın 20 gün sürdüğünü, vatandaşların Uludağ eteklerinde sahipli ve aşılı olan kestaneleri toplamalarından dolayı problem yaşandığını ifade etti. Hem katil arıların hem de kaçak toplayıcıların kestane ağaçlarına zarar vermelerinden dolayı fiyatların 7 ile 10 lira arasında olacağını, geçtiğimiz sene maksimum 8 liradan satıldığını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *