Bursa'nın Antik tiyatrosu gün yüzüne çıkıyor

Bursa İznik’teki 2000 yıllık Roma Antik Tiyatrosu’nun kazı ve restorasyon çalışması başlatıldı. Antik amfi tiyatroyu ayağa kaldırmak ve gün yüzüne çıkartmak için başlatılan çalışmalarına ola bildiğince hız verdi.

Bursa’nın tarihi değerlerini geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’te bulunan 2000 yıllık Roma Tiyatrosu’nun da kazı ve restorasyon çalışmalarının bitiminde kişisel kendi kimliği ile buluşturulacağını söyledi. Bursa’nın değerlerini ileriye aktarırken tarihi ve kültürel miras yatırımlarını bütün ilçelere de taşıyan Büyükşehir Belediyesi, Romalıların sahne alanı olarak adlandırdıkları Marmara Bölgesi’ndeki tek eser olarak bilinen ve İznik’te bulunan 2000 yıllık amfi antik tiyatroyu ayağa kaldıra bilmek için ola bildiğince çalışmalarına hız veriyor.

İznik’te bulunan antik tiyatronun kazı çalışmalarında inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve e İznik Belediye Başkanı Osman Sargın'da eşlik etti. Altepe, İznik’te yer alan 2000 yıllık Romalı dönemine ait olan amfi tiyatrosunun kazı çalışmaları devam ediyor. Tarih boyunca büyük aşınmalara ve yıpranmalara uğrayan Roma tiyatrosu, korkunç bir harabe halini almıştı. Uzun süredir sürekli gündeme gelen tiyatrodaki kazı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi'nin desteği sayesinde hız kazandı. Bütün şehrin bu uygulamasının hemen ardından başlatılan çalışmaya 1 yıla yakın zamandır devam edildiğini söyledi.

Önceki yıllarda 1,5 - 2 ay olarak sürdürülen çalışmaların artık sürekli olarak yapıldığını belirten Başkan Altepe, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin değerli saygı değer hocalarının katkıları ile birlikte amfi tiyatronun özgün kimliğiyle ilk günkü asıl haline getirilmesi için çalışıldığını söyledi. Kazılarla birlikte yapının asıl orijinal zeminin bulunması ve yıkılan aşınmış döküntü taşların kaldırılma aşamasının devam ettiğini de belirtti. Tiyatro ilk haliyle restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarının başlatılacağını ve yapının, 2000 yıl sonra yapılmış olan hali ile hizmet vereceğini bildirdi.

Başkan Altepe, antik tiyatronun özel yapıya sahip olduğunu ve bunun gibi yapıların parmakla sayılacak kadar az olduğunu belitti. Bu tarzda bir projenin bir de Side'de olduğunu söylemeden de geçmedi. Tüm medeniyetlerden izler taşıyan ve herkesin ilgisini çeken bu yapının İznik’e değer katacağı görülüyor. Çünkü 2000 yıllık bu tiyatro davetlere ve etkinliklere açık olacak. Bursa ve İznik’in olağan üstü tarihi zenginliklerini kısa sürede ortaya çıkarmak için yoğun bir çalışma yapıldığını bildirdi.

Bu kazı çalışmasında öncelikli olarak tiyatro zeminini bulacaklarını, daha sonra girişte görülmesi gereken tiyatro yapısını ortaya çıkaracaklarını ve bunların sonucunda da restorasyonların başlaya bileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *