» 
»
 

Burun şekli bozukluğu kalbi olumsuz etkiliyor!

Rinoplasti Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, burun bozukluğunun kalbe olumsuz etki ettiğini dile getirerek, burun estetiği sonrasında eskiden görülen morluk, ödem ve ağrıların, Piezo Cerrahisi yöntemi ile mazide kaldığını dile getirdi.

Rinoplasti Merkezi kurucsu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Piezo cerrahisi yöntemi ile burun kemerinin varsa alınabileceğini, genişse daraltılabileceğini, uzunsa kısa, kısa ise uzatılabileceğini belirtti. Barın bir burnun basıklığının giderilebildiğini ya da burun çıkık bir durumda ise basık hale getirilebileceğini söyledi.

Yüzün adeta kimliği olarak görülen eşsiz bir organ olan burundaki şekil bozuklukları kişinin psikolojik rahatsızlığının yanı sıra beden sağlığını da olumsuz halde etkiliyor. Burun sırtındaki eğrilik beraberinde burun kanallarının tıkanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka ameliyat öncesinde endoskopik sistemle detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Burun içindeki kemik eğriliği, burnun içindeki etin büyümesi ile birlikte gelişir. Burun içindeki düşüklük ise burun deliklerinden hava girişini kısıtlayacaktır.

Riezo Cerrahisi radyofrekans yöntemi ile burun içerisinde bulunan etteki hava kesecikleri de görülebilir. Bu durumda ise nefes alma problemi ve sinüzit şikayeti patlak verecektir. Bu problemler burun esteteği yapıldığı sırada aynı anda düzeltilmelidir. Burundan yetersiz alınan hava başta kalp olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Yetersiz hava alımı, vücuda daha çok kan ve oksijen gönderme ihtiyacı oluşturur. Bu da kalbimizin zorluklara karşı gücünü azaltır. Aynı şekilde akciğerler de daha fazla oksijen sağlama çabasında olduğundan dolayı zamanla sertleşir ve kişinin efor kapasitesi azalır.

Burun ameliyatının ardından uykular düzene girer. Ağız açık uyuma ve horlama şikayetleri geride kalır. Kişi, sabah uyandığında dinlenmiş olarak kalkar ve kalp ile akciğer fonksiyonları normale döner. Nefes almakta güçlük çeken biri, erken yorulur ve efor gerektiren sporları düzenli olarak yapamaz. Bu nedenle ameliyatın ardından daha zinde ve enerji dolu hisseder. Öte yandan sinüzit, bronşit ve gribal enfeksiyonlar gibi hastalıklara daha geç yakalanmaya ve daha çabuk atlatmaya başlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *