» 
»
 

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? İşte çözümler

Özellikle kış aylarına gün yüzüne çıkan hastalıklar, burun tıkanıklığını da beraberinde getiriyor. Peki, burun tıkanıklığı nasıl geçer? Doğal yöntemlerle burun tıkanıklığı nasıl geçer? Doğal burun spreyi nasıl yapılır? Ayrıntılar haberde...

Gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlıklarının kötü etkilerinden biri de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, insanın tüm yaşam kalitesini ve özellikle de uyku düzenini olumsuz etkilemektedir. Burun tıkanıklığı problemi nedeni ile kaliteli bir uyku uyuyamamanın yanı sıra baş ağrısı, gözlerde sulanma da görülebiliyor. Peki, burun tıkanıklığı nasıl geçer? Evde doğal burun spreyi nasıl yapılır?

Burun, soluk alıp vermemizi sağlayan çok önemli bir duyu organıdır. Solunan havanın nemlenmesine yardımcı olur. Direkt olarak nüfus ettiğimiz havadaki toz gibi zararlı maddeleri filtreleyerek temizler. Kulakları havalandırır ve koku almamızı sağlar. Burunun önemli işlevleri, burun tıkandığı zaman fark edilir ve burun tıkanıklığına çözümler aranmaya başlanır.

Burun tıkanıklığına doğal çözümler arıyorsanız, en önemli şeyin nem olduğunu unutmamanızda fayda var. Özellikle yatarken odanıza koyacağınız buhar makinesi ya da kaynamış bir sıcak su odadaki nem oranını artıracak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Sıcak havluyu yüzünüze koymak ya da sıcak bir duş da aynı işlevi görecektir.

Bir bardak suyun içeriisne bir çay kaşığından daha az tuz koyup eritin ve gün içerisinde 3-4 defa bu tuzlu suyu burnunuza çekin. Burun tıkanıklığı için, bir bardak kaynar su içerisine bir tutam lavantayı koyun ve 10 dakika kadar demlendirin. Bu suyu gün içerisinde burnunuza çekin. Papatya suyunu da aynı şekilde burnunuza çektiğinizde rahat nefes almaya başladığınızı fark edeceksiniz. Mentol içerdiği için nane çayı da burun açacaktır.

EVDE DOĞAL BURUN SPREYİ

1 lifre su içerisine 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı karbonat atın. Malzemeleri karıştırdıktan sonra boş bir sprey kutusuna doldurun. Gün içerisinde 3-4 kez burnunuza bu suyu çekin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *