» 
»
 

Burundaki bakterileri incelerken yeni bir antibiyotik buldular

İnsan vücudunda yaşanan bakteri savaşını araştırmakta olan bilim adamlar buldukları yeni antibiyotik türünün yanı sıra aynı zamanda bunu sağlayacak genetik kodu buldular.

Bilimde yaşanan gelişmeler elbette her geçen gün insaoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer de bilim adamları, yeni bir antibiyotik türünü insanların burunlarındak bulunan bakterileri incelerken keşfettiler.
Araştırma "Nature" dergisinde yayımlandı ve sonucunda insan vücudundaki farklı bakterilerin kendi arasında bir varoluş mücadelesi bulunduğunu ortaya çıkarmış oldu.

İnsanların yüzde 30'unun burnunda "Staphylococcus aureus" yüzde 70'inde ise "Staphylococcus lugdunensis" bakterilerinin bulunduğunu belirleyen araştırmacılar, ikinci tür bakteriyi taşıyan insanlarda birinci tür bakterinin bulunma ihtimalinin daha az olduğunu da keşfetti.

Hiçbir bakteri kalmadı
Bilim adamları bu ikinci tür bakterinin neden insanlarda daha yaygın olduğunu anlamaya çalışırlarken, bakterinin genetik kodlarını incelediler ve bu sayede de yeni bir antibiyotik için gerekli genetik kodu buldular. Bu genetik kod ile "lugdunin" adı verilen bir antibiyotik oluşturdular ve fareler üzerinde denediler. Yapılan deneyler, "lugdunin"in deride ortaya çıkan ve antibiyotik dirençli bakterilerin neden olduğu MRSA ve enterokok gibi hastalıkları tedavi ettiğini ortaya çıkardı.

Araştırmada bazı hayvanlar hastalıklardan tamamen kurtulurken aynı zamanda da hastalığa yol açacak bakteri vücutlarından temizlendi. Ancak bazı hayvanlarda hastalık ve vücuttaki bakteri miktarı azalmasına rağmen antibiyotik derinin alt katmanlarında çalışmaya devam etti. Böyle bir sonuca ulaştıktan sonra ise araştırmacılar yeni antibiyotikler bulmak için insan vücudunun daha detaylı araştırılabileceğine dikkati çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *