Büyük bir Asteroid bugün dünyamıza çok yaklaşacak!

"2015 tb145" isimli asteroidin, TSİ 20:00'de dünyanın yakınından geçmesi bekleniyor. Asteroid dünyaya 480 bin kilometre kadar yaklaşacak. Gökbilimciler, asteroid'in görüntülerini çekerek yüzeyi hakkında ayrıntılı bilgi edinmeyi umuyor.

Büyük bir asteroid'in bugün dünyanın çok yakınından geçmesi bekleniyor. Gökbilimciler, bu karşılaşma sırasında asteroid'in görüntülerini çekerek yüzeyi hakkında ayrıntılı bilgi elde etmeyi umuyor.

400 metre çapındaki astreoid, dünyanın yanından saniyede 35 kilometre hızla geçecek. Bu karşılaşma sırasında gökbilimciler, uzun bir aradan sonra bir asteroid'i ilk kez bu kadar yakından görüntülemeyi hedefliyor. 

2013 yıllında Rusya'ya 20 metre çapında bir astreoid'in düşmesi sonucu evlerin camları kırılmış ve binden fazla kişi yaralanmıştı. Küçük göktaşları sık sık dünyaya düşüyor ancak bunlar atmosfere girdikten sonra parçalanarak yok oluyor.  

ASTEROİD NEDİR?

Asteroitler uzaydaki kaya parçalarıdır. Bazen ikincil gezegenler olarak da adlandırılır. Çünkü gezegenlerden çok da küçüktürler. Bilim adamlarının inanışına göre güneş sistemimizde böyle büyük çaplı milyonlarca asteroit var. Bazen bu küçük asteroitler dünyaya çarpar. Bu küçük darbeler az hasar verir.

Daha büyük asteroitler sorunlara neden olur. 1,6 kilometreden büyük asteroitler, Tsunami denilen dev dalgalara neden olur ve atmosfere büyük miktarda toz gönderir ve bu atmosferi büyük ölçüde etkiler. Birçok hayvan ve bitki darbe ve dalgalardan sonra hemen yok olur. Bazıları da yeni iklime alışamadıklarından daha sonra ölür.

Bilim adamları 250 milyon yıl önce ve 65 milyon yıl önce iki dev asteroitin dünyaya çarptığını söylüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *