» 
»
 

Büyük gerginlik.. Gurbetçiler her an Türkiye'ye dönebilir

Almanya'nın gurbetçilerin sınır dışı yapılması için bir plan hazırladığı iddia edildi. Ortaya atılan iddiaya göre 16 Nisan 2017 referandum sonrasında gurbetçiler Türkiye'ye dönebilir

Almanya'da yaşayan gurbetçiler için atılan bir iddia ortalığı karıştırdı. İddia da Almanya'nın gurbetçi Türklerin sınır dışı yapılmasıyla ilgili bir plan yaptığına yer verildi. Almanya'nın Türkiye'deki 16 Nisan 2017 tarihli yapacağı referandum ile ilgilil raporda şu bilgilere yer verildi. PKK ve aşırı sağcı gruplar Almanya'da saflarını oluşturacak. Bu bilgi gurbetçi Türkleri oldukça rahatsız etti. Konuyla ilgili yapılan değerlendirmede gurbetçi Türklerin Türkiye'ye dönme hazırlığında olduğuna da yer veriliyor. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), internet sitesinde şu bilgilere yer verdi. Bfv'nin yaptığı değerlendirme ise şöyle; PKK önümüzdeki haftalarda etkinlik düzenleyebilir, başkanlk sistemine ya da karşısında olanlara şiddetle karşı çıkılma ihtimalinin olduğu biliniyor. Konuyla ilgili bir diğer araştırma ise İç istihbarat teşkilatından geldi. İstihbarat teşkilatı ise internet sitesinde şu bilgilere yer verdi. Aşırı sağcı Türk grupları ile PKK tarftarları Türk Anayasa Halk Oylaması Referandumu öncesinde pozisyon alıyor başlıklı yapılan yapılan değerlendirmede Almanya'da kullanılacak oylar referandumda belirliyici rol alabilir deniliyor. Grupların bu durumdan rahatsız oldukları ve bu hassasiyetin gerginliğe yol açabileceği vurgusu yapıldı. 

Bu arada Avrupa'da Hayır adlı bir platformunda kurulduğu bilgisine ulaşılırken bu sayede Kürtler'in değil de Türk solcu ve sosyalistlerin aynı çatı altında toplanılması gerektiğine vurgu yapıldı. Almanya'daki PKK taraftarlarının hareketlendiğine dair de bilgi verilen yazıda bölgesel platformar kurulduğu bilgisi edinildi. Anayasa referandumuna odaklandığı söylenen bu platformun düğünleri bile referandum etkinliğine döndürebileceği için hazırlık yaptığı görüşüne yer verildi. 

Emniyet yetkilileri gerginlikleri önlemek için referandum sonucunun açıklamasyıla ilgili ihtimalleri göz ödünde bulunduruyor. Bu sayede yaşanacak bir gerginlikte güvenlik üst düzeye çıkarılacak ve güvenlik üzerine hazırlanacak konseptlere son şekli verilecek. Almanya cephesinin ise sokaklarda oluşabilecek bir gerginlik için önlem aldığı ifade ediliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *