» 
 

Büyükanne maaşı başvuru tarihi uzatıldı! Peki şartları neler?

Torununa bakan büyükanneler maaş haberi oldukça ilgi gördü ve 6 bin anne olarak planlanan büyükanne maaşına 60 bin başvuru yapıldı. Bakanlık başvuru tarihini uzatırken şartların neler olduğu konusunda detaylar haberimizde.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın toruna bakan büyükannelere vermeyi planladığı Büyükanne maaşı projesi yoğun ilgi görünce başvuru tarihi de 20 Şubat'a uzatıldı. 9 Şubat'ta başlayan büyükanne maaşına başvuru sayısı 60 bini aştı. Oysa Bakanlık 6 bin anneye maaş vereceğini duyurmuştu.

BÜYÜKANNE MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Büyükanne maaşı için belirlenen 12 ay boyunca  425 TL destek verilmesini öngören proje için şartlar da belirlendi. Torununa bakan büyükanne maaşı projesi için başvurular sadece Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri ve Gaziantep illerinde ikamet edenlerden kabul edilecek.

Büyükanne maaşı alabilmek için şartlar arasında annenin çalıştığı ve 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükanne olmak gerekiyor. Karşılıksız 12 ay boyunca 425 lira verilecek olan projede Türk vatandaşı olması, proje kapsamındaki illerde ikamet ediyor olması, çocuk ve annenin aynı evde büyükannenin ise il sınırları içinde ikamet ediyor olması, bakılacak çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, annenin 18 yaşını doldurmuş ve özel sektörde sigortalı olarak iş sözleşmesine tabi çalışan olması gerekiyor.

Ayrıca anne adına SGK'ya en az 360 gün prim ödenmiş olması, İş Kanunu'nda düzenlenen analık izni süresini geçirmiş olması, başvuru yaptığında fiilen çalışıyor olması, işveren ile üçüncü dereceye kadar üçüncü derece dahil kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması gerekiyor. Büyükannenin ise çocuğun bakımını engelleyecek türde fiziksel ya da ruhsal rahatsızlığı bulunmamalı.
Büyükanne maaşı başvurularında bir diğer şart ise anne ve babanın aylık toplam gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması. Bu şartların karşılandığına dair ise uygun görülmesi halinde Bakanlık şartların taşındığına dair taahhüt ya da resmi bilge isteyebilecek.

BÜYÜKANNE MAAŞINA BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

9 Şubat ile 28 Şubat tarihleri arasında alınacak başvurular elektronik ortamda yapılacak. https://buyukanne.csgb.gov.tr adresinden başvurusunu yapanlar başka bir belge teslimi yapmayacak. Ancak elektronik ortamda başvuru yapamayanlar için hazırlanan bir form da bulunuyor. Bu form anne tarafından doldurulduktan sonra Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurulu İl Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *